Czym jest VoWiFi?

Andrzej Winnicki
21.05.2024

VoWiFi, czyli Voice over Wi-Fi, to technologia pozwalająca na przeprowadzanie połączeń głosowych za pośrednictwem sieci Wi-Fi zamiast tradycyjnej sieci komórkowej. Umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych oraz wysyłanie wiadomości tekstowych SMS, do czego potrzebujemy tylko połączenia z siecią Wi-Fi. O zaletach tej technologii przeczytasz w naszym artykule.

Dlaczego warto korzystać z VoWiFi?

VoWiFi jest szczególnie przydatne w obszarach o słabym zasięgu sieci komórkowej. Jeśli np. w domu często masz problem z przeprowadzeniem rozmowy telefonicznej, to następnym razem wypróbuj tę technologię.

Główne zalety VoWiFi to:

  • Dużo lepsza jakość połączeń telefonicznych, co jest zasługą wykorzystania szerokopasmowego połączenia internetowego
  • Koniec problemów z zasięgiem – VoWiFi pozwala na korzystanie z usług głosowych w miejscach, gdzie zasięg sieci komórkowej jest ograniczony lub w ogóle nie występuje.
  • Brak dodatkowych kosztów, choć to oczywiście zależy od polityki danego operatora (większość operatorów komórkowych oferuje usługi VoWiFi bez dodatkowych opłat).

Jak skorzystać z VoWiFi?

Aby móc przetestować tę technologię w praktyce musisz mieć kompatybilny z nią telefon – obecnie praktycznie wszystkie nowo produkowane urządzenia wspierają VoWiFi.

Dodatkowo konieczne jest aktywowanie usługi przez operatora. Zapytaj swojego o możliwość uruchomienia VoWiFi, o ile usługa nie została włączona „w pakiecie” w dniu zawarcia umowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie