Czym różnią się tusze do drukarek?

Jerzy Biernacki
19.03.2021

W obecnych czasach dokumenty w znaczącej części wysyła i przechowuje się w formie elektronicznej. Jednak niektóre z nich wymagają tradycyjnego wydrukowania i przekazania osobiście. W związku z tym większość przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych nie wyobraża sobie funkcjonowania bez drukarki. Wybór konkretnego modelu tego urządzenia jest uzależniony od indywidualnych potrzeb. Ważnym aspektem posiadania drukarki jest konieczność częstej wymiany tuszów. Jakie są różnice w tuszach do drukarek i czym należy się kierować przy wyborze?

Najważniejsze informacje o tuszach do drukarek

W kontekście tuszów do drukarek jest kilka istotnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę. Po pierwsze trzeba zdecydować się na to, jaki rodzaj tego produktu będzie najlepiej spełniać Twoje potrzeby. Są dwa podstawowe typy tuszów: barwnikowe oraz pigmentowe.

  • Tusze barwnikowe - inaczej są nazywane rozpuszczalnikowymi, ze względu na znajdujący się w składzie rozpuszczalnik, przez co sam tusz przybiera formę mikro kropel. Wydruki za pomocą tego rodzaju charakteryzują się wysoką rozdzielczością oraz intensywnymi kolorami, ponieważ barwy są bardzo dobrze zmieszane. Dodatkową zaletą tuszów barwnikowych jest możliwość uzyskania cieniowania oraz przenikania się odcieni. Przy korzystaniu z tego rodzaju produktu należy jednak pamiętać o użyciu wysokiej jakości papieru, inaczej wydruk nie będzie wyglądać dobrze.
  • Tusze pigmentowe - za ich pomocą można uzyskać wydruk naprawdę wysokiej jakości. Ten rodzaj zawiera kryjącą substancję barwiącą. Z tego względu wyróżnia się znacznie lepszą odpornością na blaknięcie niż tusz barwnikowy. W związku z tym jakość wydruku jest nieco gorsza niż w przypadku tuszu barwnikowego, jednak spokojnie będziesz mógł wydrukować dokumenty tekstowe oraz proste grafiki na zadowalającym poziomie. Ważną informacją w kontekście tuszów pigmentowych jest fakt, że wydruki będą dobrze wyglądać na papierze każdego rodzaju.

Jakie są różnice między oryginałem a zamiennikiem?

W związku z tym, że tusze w drukarkach wymienia się często, a oryginalne produkty są drogie, powstały zamienniki, które cieszą się coraz większą popularnością. Oryginalne tusze do drukarek są droższe, ponieważ w ten sposób firmy chcą zwrócić sobie część kosztów za sprzedaż drukarek w stosunkowo niskiej cenie. Kupując produkt oryginalny, zyskujesz gwarancję wysokiej jakości wydruku, ponieważ producenci mogą sobie pozwolić na przeprowadzenie wielu testów jakościowych.

Jednak zdecydowaną zaletą zamienników jest ich korzystniejsza cena. W szczególności jeśli w firmie lub w domu drukuje się dużo, nie sposób pominąć tak ogromnych wydatków, jakimi są oryginalne tusze przy takim tempie eksploatacji. Warto podkreślić fakt, że zamiennik nie jest tym samym co podróbka, czyli wybór tej opcji nie wiąże się z ogromnym spadkiem jakości. Wielu producentów alternatyw dla oryginalnych produktów zapewnia gwarancję na wypadek uszkodzenia drukarki wskutek używania ich tuszu. Kolejną zaletą zamienników jest wielkość samego pojemnika, ponieważ bardzo często jest on większy niż w produktach oferowanych przez producentów drukarek.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.