Android jest bezdyskusyjnym hegemonem branży mobile. Z tego systemu operacyjnego korzysta ponad 70 proc. posiadaczy urządzeń mobilnych. I choć konkurencja ze strony Apple i jego iOS jest silna, to wciąż amerykańska firma nie jest w stanie choćby zagrozić Androidowi od Google. Warto się więc zastanowić, z czego właściwie wynika tak ogromna popularność systemu operacyjnego Android? Najważniejsze powody omawiamy w naszym artykule.
Nie ma wątpliwości, że głównym źródłem sukcesu Androida jest fakt, iż stoi za nim Google. Monopolista rynku wyszukiwarek zadbał o to, aby użytkownicy jego usług sami chcieli korzystać z urządzeń z Androidem na pokładzie, gwarantując ich pełną kompatybilność oraz bardzo łatwą konfigurację. Jeśli jesteś uzależniony biznesowo czy prywatnie od np. Gmaila, YouTube etc., to wybierasz smartfon z Androidem.
Ogromna popularność Androida jest również pochodną tego, że ten system operacyjny jest preinstalowany na zdecydowanej większości urządzeń mobilnych sprzedawanych na rynku – za wyjątkiem Apple i BlackBerry. Już nawet Nokia zrezygnowała z Windows Phone na rzecz właśnie Androida. Dziś jest to system obecny na urządzeniach takich gigantów, jak Samsung, Xiaomi czy Motorola.
W samym sklepie Google Play znajdziemy dziś około 3 milionów różnego rodzaju aplikacji. Jeśli więc musisz zainstalować na swoim urządzeniu jakąś specyficzną apkę, to największą szansę na jej znalezienie daje właśnie posiadanie telefonu pracującego pod dyktando systemu operacyjnego Android.
Nie można również bagatelizować siły ludzkiego przyzwyczajenia. Ktoś, kto przez ostatnie lata funkcjonował wyłącznie w ekosystemie Androida, niechętnie przejdzie do stajni Apple, obawiając się żmudnej nauki nowego systemu, braku ulubionych aplikacji i usług Google etc.
Android stał się już ekosystemem wykraczającym poza świat urządzeń mobilnych. Dziś na rynku są już dostępne np. telewizory Smart TV pracujące pod tym OS-em, dzięki czemu użytkownicy smartfonów z Androidem mogą bardzo łatwo zintegrować je z innymi posiadanymi urządzeniami, a to przekłada się na nieprzeciętną użyteczność.