Dlaczego Gmail to (prawdopodobnie) najbezpieczniejsza poczta elektroniczna na świecie?

Andrzej Winnicki
21.06.2019

Cokolwiek chcielibyśmy napisać o Google, to jedno trzeba przyznać: ta firma miała i wciąż ma największy wpływ na rozwój Internetu. W portfolio giganta z Mountain View znajduje się kilka kluczowych marek o globalnym zasięgu, z który korzysta ogromna część mieszkańców naszej planety. Przykładem jest Gmail, czyli aktualnie najpopularniejsza poczta elektroniczna na świecie. I, co ciekawe, prawdopodobnie także najbezpieczniejsza. Mamy kilka argumentów na potwierdzenie tej kontrowersyjnej tezy.

Gmail lepiej rozpoznaje podejrzane wiadomości

Jest to zasługa nie tylko bardzo dobrego algorytmu i skutecznych filtrów antyspamowych, ale także tego, że Google po prostu ma dostęp do ogromnej liczby e-maili. Z poczty Gmail korzysta jakieś 20% światowej populacji, co przekłada się na 1,5 miliarda użytkowników. Tak duży przepływ wiadomości powoduje, że Google ma dostęp do ogromnej bazy danych. Może analizować wybory użytkowników poczty, co z kolei pozwala udoskonalać działanie filtrów.

Przykładowo: jeśli algorytm zauważy, że kilkanaście tysięcy użytkowników zgłosiło e-maila z konkretnego adresu jako SPAM, automatycznie będzie on blokowany także w skrzynkach innych klientów Gmaila.

Wysokiej klasy specjaliści

Google to pracodawca, który przyciąga najlepszych, a poczta Gmail jest jednym z klejnotów w koronie internetowego giganta. Poczta ma własny, bardzo kompetentny zespół programistów i specjalistów od zabezpieczeń, który non-stop dbają o prawidłowe działanie usługi. Dzięki temu Google może bardzo szybko reagować na jakiekolwiek podejrzane zachowania, zduszając próby ataków hakerskich w zarodku. Pod względem zasobów ludzkich i technologicznych z Google może się równać chyba tylko Microsoft, jednak jego poczta Outlook nie zdobyła sobie aż takiej popularności, jak Gmail.

Dwuetapowe uwierzytelnianie

To żadna nowość, ponieważ podobną funkcję oferują dziś wszystkie liczące się programy pocztowe. Jednak tylko kilka, w tym Gmail, udostępnia użytkownikom dwuetapowe uwierzytelnianie za pomocą tokenów U2F. Jest to aktualnie najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie się przed włamaniem na pocztę elektroniczną i praktycznie jedyna broń w walce z phishingiem.

Dzięki tokenowi U2F nie ma możliwości, aby osoba niepowołana – nawet znająca hasło i login – mogła wejść na pocztę elektroniczną swojej ofiary. To o wiele lepsze rozwiązanie niż weryfikacja via SMS czy nawet Google Authenticator.

Oczywiście nie ma nic za darmo. Ceną za wysokie bezpieczeństwo danych zgromadzonych na poczcie elektronicznej są spersonalizowane reklamy oraz… brak pełnej prywatności. Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę, że nasza poczta Gmail może być w każdej chwili przejrzana przez algorytmy Google, które przekażą zebrane informacje pracownikom giganta z Mountain View.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.