Dlaczego Internet 5G w telefonie działa wolno?

Krzysztof Jagielski
14.09.2023

5G ma zrewolucjonizować technologię Internetu mobilnego, ale póki co w wielu przypadkach bardziej irytuje niż poprawia komfort korzystania z sieci. Mnóstwo osób zauważa, że Internet 5G w telefonie działa wyraźnie wolniej w porównaniu z 4G (LTE+). Dlaczego tak się dzieje? Powód może być prozaiczny.

Słaba infrastruktura lokalna

Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że dopiero ruszyły aukcje na częstotliwości 5G, dlatego ta technologia jest dostępna na stosunkowo niewielkim terytorium naszego kraju – głównie w wielkich miastach. Jeśli więc „łapiesz” 5G gdzieś na wsi, to wcale nie musi to oznaczać, że nagle zaczniesz się cieszyć super szybkim Internetem mobilnym. Potrzeba czasu, aby ta technologia rzeczywiście była dostępna dla większości Polaków.

Przeciążenie sieci

Ponieważ infrastruktura 5G w Polsce wciąż jest w powijakach, to osoby korzystające z tej technologii muszą mieć świadomość, że dzielą się bardzo ograniczonymi zasobami. Z tego powodu może dochodzić do regularnego przeciążania sieci, co oczywiście przekłada się na bardzo wolne działanie Internetu.

5G w telefonie w ogóle nie działa? Wykonaj te czynności

Jeśli masz telefon obsługujący technologię 5G i odpowiednią kartę SIM, a mimo to 5G nie działa (choć teoretycznie jesteś w zasięgu), to zacznij od zrestartowania smartfonu. Następnie wejdź w ustawienia sieci i wymuś łączenie się tylko z 5G (lub ustaw 5G jako preferowaną technologię).

Jeśli i to nie pomoże, a po przejściu na 5G telefon w ogóle nie łączy się z Internetem, to skontaktuj się z operatorem i ustal, czy na przeszkodzie nie stoją jakieś problemy techniczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.