Dlaczego (jeszcze) nie warto kupować smartfonu z 5G?

Krzysztof Jagielski
03.03.2022

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli smartfonów wyposażonych w procesory 5G. Jak sama nazwa wskazuje są one przygotowane do korzystania z super szybkiego Internetu, który wkrótce ma stać się powszechnie dostępny w naszym kraju. Właśnie: „wkrótce”. Nikt dokładnie nie wie, kiedy to właściwie nastąpi, co na ten moment podważa ekonomiczny sens zakupu smartfonu z 5G. Sprawdź, dlaczego nie warto dopłacać do tej funkcji.

O 5G wciąż możemy tylko pomarzyć

Super szybki sieć Internetu 5G miała opleść Polskę już dawno temu. Na razie jednak się na to nie zanosi. Co prawda w niektórych regionach kraju można już złapać sygnał 5G, natomiast wciąż są to przypadki incydentalne. Jeśli mieszkasz na wsi, z dala od wielkiej aglomeracji, to z uroków 5G skorzystasz najprawdopodobniej dopiero za kilka lat, dlatego inwestowanie dziś w telefon obsługujący tę funkcję mija się z celem. Prawdopodobnie zdążysz jeszcze wymienić smartfon przed upowszechnieniem sieci 5G.

Smartfony z 5G są po prostu za drogie

Producenci zdają się wychodzić z założenia, że dopisek „5G” jest świetnym wytrychem marketingowym. Już sam fakt, że telefon może połączyć się z tą siecią jest dobrym powodem, by znacząco podnieść jego cenę – nawet jeśli nie uzasadniają tego pozostałe, o wiele ważniejsze parametry techniczne smartfonu. Na ten moment telefony z 5G są zdecydowanie za drogie i lepiej poczekać, aż ta funkcja stanie się standardem i nie trzeba będzie za nią dopłacać.

Okrojona wersja, ale „ma 5G”

Obecnie w sprzedaży bardzo często można znaleźć ten sam model smartfonu w dwóch wariantach – z 5G i bez 5G. Co ciekawe, ta pierwsza wersja nierzadko jest okrojona z wielu bardziej przydatnych funkcji, takich jak chociażby wyświetlacz AMOLED, głośniki stereo czy większa ilość pamięci RAM.

Musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy bardziej zależy Ci na posiadaniu szybkiego, bardzo wygodnego w codziennym użytkowaniu telefonu obsługującego nadal przecież szybką sieć 4G, czy może wolisz dopłacić do gorszej wersji, ale „z 5G”, którego i tak na ten moment nie wykorzystasz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.