Dlaczego komputer głośno pracuje?

Remigisz Szulc
23.07.2024

Głośna praca komputera jest dość irytująca, zwłaszcza wtedy, gdy musimy się z tym męczyć w ciągu całego dnia spędzonego w biurze. Na dłuższą metę nie można tego bagatelizować. Jeśli komputer wcześniej pracował kulturalnie, a od pewnego czasu działa tak, jakby miał się rozpaść, to na początek warto sprawdzić kilka podstawowych rzeczy.

Temperatura pracy

Podzespoły komputera, takie jak procesor i karta graficzna, zużywają dużo energii, co prowadzi do wydzielania znacznych ilości ciepła. Przy znacznym obciążeniu może to prowadzić do głośnej pracy sprzętu w wyniku szybszego działania wentylatorów. Sprawdź zatem, czy procesor i karta się nie przegrzewają i czy nie pracują w maksymalnym zakresie wydajności, co może świadczyć o konieczności wymiany komponentów.

Wentylatory

To one najczęściej odpowiadają za głośną pracę komputera. Wentylatory stanowią podstawowe elementy systemu chłodzenia. Jeśli wentylatory „nie wyrabiają”, to warto pomyśleć o ich wymianie na cichsze lub nawet o zastosowaniu chłodzenia wodnego.

Dysk twardy

Tradycyjne dyski twarde (HDD) są wyposażone w ruchome części, w tym głowice odczytujące i zapisujące dane na obracających się talerzach. Praca głowicy dysku twardego może generować dokuczliwe dźwięki, szczególnie podczas intensywnego odczytu lub zapisu danych.

Napęd optyczny

Napędy optyczne, takie jak DVD czy Blu-ray, podczas pracy mogą generować hałas związany z obracaniem się płyt i ruchem głowicy odczytującej. Mogą również przenosić drgania na obudowę komputera, co zwiększa poziom hałasu.

W osobnym poradniku podpowiemy Ci, jak zredukować hałas towarzyszący pracy komputera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie