Dlaczego nadal nie warto kupować smartfonu z 5G?

Remigisz Szulc
24.06.2021

Smartfony z 5G wciąż są rynkową awangardą, choć w ofertach producentów oraz sieci komórkowych pojawia się coraz więcej modeli obsługujących nowy standard łączności. Mimo to na ten moment raczej nie ma sensu się nimi interesować, a już na pewno dopłacać tylko za to, że dany telefon wspiera 5G. Dlaczego? Zebraliśmy najważniejsze argumenty.

Smartfony z 5G są bardzo drogie

Szczególnie w porównaniu z modelami, które obsługują „tylko” sieć 4G. Biorąc dwa smartfony o identycznych parametrach, tego samego producenta, z których jeden wspiera 5G, a drugi 4G, to za ten pierwszy trzeba będzie zapłacić dużo więcej. Czy warto? W tym momencie na pewno nie. Nie zyskamy wiele, a musimy też pamiętać, że w świecie mobile zmiany technologiczne następują praktycznie z miesiąca na miesiąc.

W skrajnym przypadku może się więc okazać, że zanim nasz kraj będzie w pełni przystosowany do technologii 5G, to kupiony dziś smartfon okaże się już mocno przestarzały i trzeba będzie go wymienić. Obsługa 5G we współczesnych telefonach jest wręcz raczej gadżetem niż realną wartością.

W Polsce wciąż nie wykorzystamy potencjału 5G

Co prawda operatorzy sieci komórkowych konsekwentnie rozbudowują infrastrukturę 5G, ale nadal nie jest to technologia powszechnie dostępna. Trudno też spodziewać się, aby w mniejszych miejscowościach dostęp do 5G został uruchomiony wcześniej niż za 2-3 lata.

Kupując telefon z 5G wyprzedzimy więc realne możliwości obecnej infrastruktury, co jest sytuacją dość absurdalną. To trochę tak, jakby 10 lat temu kupić samochód elektryczny, choć w Polsce nie było ani jednej dostępnej publicznie ładowarki.

4G nadal w zupełności wystarcza

Z tym argumentem można akurat dyskutować, co nie zmienia faktu, że w zdecydowanej większości przypadków sieć 4G zaspokoi oczekiwania i potrzeby użytkownika. 5G to oczywiście znacznie szybszy Internet, ale pytanie, czy rzeczywiście zmieni to coś w codziennym życiu przeciętnego Kowalskiego?

Nie zapominajmy, że 5G jest wdrażane przede wszystkim z myślą o rozwoju Internetu Rzeczy (IoT). Jeśli natomiast używasz smartfonu głównie do surfowania po sieci czy słuchania muzyki z YouTube, to sieć 4G nadal będzie w zupełności wystarczająca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.