Dlaczego tworzenie kopii zapasowych nie jest wystarczającym środkiem bezpieczeństwa?

Piotr Kowalczyk
10.03.2021

Jeśli masz firmę, to na pewno dobrze wiesz, że tworzenie kopii zapasowych różnych danych cyfrowych jest wręcz niezbędne. Takie działanie pozwala przywrócić utracone pliki, na przykład po cyberataku czy dużej awarii systemu informatycznego lub daniu plamy przez dostawcę hostingu. Czy jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że samo posiadanie kopii zapasowych absolutnie nie wystarczy, aby zadbać o bezpieczeństwo zasobów firmy? Oto argumenty, które uzasadniają tę tezę.

Przywrócenie danych zajmuje dużo czasu

Próbowałeś kiedykolwiek przywrócić dane z kopii zapasowej? Jeśli masz małą firmę, w której posiadaniu są relatywnie skromne zasoby cyfrowe, to cały proces nie powinien zająć więcej niż kilka godzin. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku średnich i dużych firm, gdzie przywrócenie utraconych danych może się ciągnąć przez wiele dni. W tym czasie nie masz dostępu do zasobów, Twoi pracownicy nie mogą odzyskać potrzebnych im dokumentów, przez co firma praktycznie stoi.

Cyberprzestępcy mogą chcieć wykorzystać skradzione dane

Nie jest tak, że przestępcy włamują się na firmowy serwer tylko po to, aby wyrządzić szkody i ewentualnie zażądać okupu za odblokowanie zasobów. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, kiedy to atak ma na celu zdyskredytowanie przedsiębiorstwa (są to działania na zlecenie nieuczciwej konkurencji). W takiej sytuacji samo odzyskanie danych niewiele Ci pomoże, jeśli przestępcy upublicznią np. poufne dane klientów, co będzie stanowić poważny problem wizerunkowy i prawny dla przedsiębiorstwa.

Atak zwiększa ryzyko infekcji

Skutkiem każdego ataku może być także wprowadzenie do firmowego systemu oprogramowania szpiegującego, które będzie wyrządzać długofalowe szkody. Co z tego, że przywrócisz utracone dane z kopii zapasowej, jeśli złośliwe oprogramowanie będzie każdego dnia narażać Twoją firmę na wyciek poufnych informacji czy kradzież środków pieniężnych?

Właśnie dlatego nie polegaj wyłącznie na tworzeniu kopii zapasowych. Jest to oczywiście bardzo ważne, ale nie zwalnia z obowiązku posiadania dobrego programu antywirusowego, który chroni przed atakami z zewnątrz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.