Dlaczego warto kupić smartfon z czystym Androidem?

Mariusz Siwko
28.04.2022

Jeśli właśnie jesteś na etapie zakupu nowego smartfonu i gubisz się już w tych wszystkich opisach technicznych, to na dobry początek radzimy Ci skupić się tylko na tych modelach, które pracują pod czystym systemem operacyjnym Android. Nie ma ich wiele, natomiast zdecydowanie są godne uwagi. Czystość systemu polega na tym, że producent nie zastosował żadnej nakładki systemowej. Jakie wynikają z tego korzyści? Sprawdź to w naszym poradniku.

Szybsze działanie telefonu

Smartfony z czystym Androidem działają zauważalnie szybciej i lepiej niż te z nakładką systemową. Wynika to z faktu, że nakładka jest po prostu kolejnym elementem obciążającym pamięć operacyjną. Oczywiście producenci starają się optymalizować swoje rozwiązania, dzięki czemu dziś nakładka nie jest jednoznacznie powodem spowolnionego działania urządzenia, jednak nadal jej brak stanowi spory atut z punktu widzenia komfortu korzystania z telefonu.

Brak reklam

Od razu trzeba zaznaczyć, że nie wszyscy producenci smartfonów stosują reklamy systemowe w ramach nakładek na Androida. Dotyczy to przede wszystkim firm z Chin, które w ten sposób mogą oferować urządzenia w niższych cenach, dorabiając sobie po prostu na reklamach. Z punktu widzenia użytkownika jest to jednak problem, ponieważ reklamy nie tylko irytują, ale też spowalniają działanie telefonu. Ten problem nie występuje w smartfonach z czystym Androidem.

Przejrzystość systemu

Jeśli do tej pory korzystałeś z telefonu z nakładką systemową, to początkowo może być Ci trudno przyzwyczaić się do czystego Androida. Szybko jednak docenisz jego przejrzystość i prostotę obsługi. Efekt będzie taki, że przy kolejnej zmianie smartfonu nie będziesz już mógł sobie wyobrazić wyboru innego urządzenia niż to z czystym Androidem.

Stabilne działanie urządzenia przez długi czas

Główną wadą telefonów z Androidem jest to, że po czasie wyraźnie zwalniają. W najmniejszym stopniu dotyczy to modeli z czystym systemem operacyjnym. Ma to związek z tym, że eliminujemy tutaj potencjalne wąskie gardło wydajności, czyli właśnie nakładkę, która wyraźnie spowalnia działanie telefonu właściwie już od nowości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.