Dlaczego warto płacić telefonem? Najważniejsze argumenty

Antoni Kwapisz
17.01.2022

Czy wiesz, że telefonem lub zegarkiem płaci już około 3,5 miliona Polaków? Coś, co jeszcze do niedawna wydawało się technologią z odległej przyszłości, świetnie przyjęło się na naszym rynku. Jeśli sam nie płacisz telefonem, ale od pewnego czasu się nad tym zastanawiasz, to najwyraźniej jesteś gotowy, aby spróbować. Dlaczego warto się przełamać? Oto najważniejsze argumenty.

To bardzo łatwe

Do płacenia telefonem potrzebujesz tylko dwóch rzeczy: telefonu z łącznością NFC (ma ją większość współczesnych modeli) oraz aplikacji do obsługi takich płatności – może to być np. Google Pay czy Apple Pay, ale własne aplikacje udostępniają również banki. To wszystko.

Teraz wystarczy tylko „podpiąć” swoje karty płatnicze do aplikacji, dzięki czemu za każdym razem, gdy funkcja NFC jest włączona, będziesz mógł zapłacić za zakupy w sklepie telefonem, po prostu przykładając go do terminala płatniczego jak kartę.

Płacenie telefonem jest super wygodne

Najbardziej oczywistym argumentem przemawiającym za tym, aby wreszcie zacząć płacić telefonem jest to, że dzięki temu nie musisz już nosić ze sobą portfela. W telefonie można dziś mieć wszystko, co jest potrzebne na co dzień: elektroniczny dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu czy właśnie swoje konto bankowe.

Na pewno w ostatnich latach nie zdarzyło Ci się zapomnieć o zabraniu z domu telefonu. Z portfelem bywało różnie. Gdy przeniesiesz swoje płatności do smartfonu, to takie sytuacje przestaną już być kłopotliwe.

Kwestia bezpieczeństwa

Ważnym argumentem dla nieprzekonanych może być właśnie bezpieczeństwo płacenia za zakupy telefonem. Pomyśl, jak problematyczne byłoby zgubienie czy kradzież portfela z kartami płatniczymi oraz wszystkimi dokumentami. Telefon do banku z prośbą o zablokowanie kart, czekanie na wyrobienie nowych – masa kłopotów.

Tymczasem zgubienie lub kradzież telefonu, choć również nie jest to nic przyjemnego, nie wywołuje aż takiej lawiny problemów. Znalazca/złodziej i tak nie zapłaci za zakupy Twoim telefonem, w dodatku masz tutaj możliwość natychmiastowego zablokowania wirtualnej karty wygenerowanej w aplikacji. Twoje fizyczne karty trzymane w domu nadal są oczywiście dostępne i możesz nimi normalnie płacić, na przykład za nowy telefon, na którym na pewno od razu zainstalujesz aplikację do płacenia zbliżeniowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.