Dlaczego warto tworzyć kopie zapasowe?

Marek Szydełko
08.06.2021

Dane gromadzone na urządzeniach obecnie mają ogromną wartość. Są to zarówno prywatne pliki, jak i dokumenty oraz materiały wykorzystywane przez firmy. Z tego powodu ważne jest wykonywanie kopii zapasowych, które pozwalają na uzyskanie potrzebnych danych w razie awarii sprzętu lub innych nieprzewidzianych zdarzeń.

Powody, dla których warto tworzyć kopie zapasowe

Nowoczesne urządzenia, mają wpisane w swojej naturze różnego rodzaju awarie i uszkodzenia. Mogą one dotyczyć zarówno części, które da się w łatwy sposób naprawić, jak i elementów wymagających wymiany. Czasami problem ze sprzętem wiąże się z całkowitą utratą danych. W sytuacji, gdy są to ważne dokumenty czy pliki wykorzystywane przez firmy, konsekwencje ich bezpowrotnego stracenia mogą być bardzo dotkliwe.

Problemy wynikają także z działalności hackerów, którzy często dążą do wykradzenia lub wykasowania danych gromadzonych przez firmy. Czasami zdarza się również, że to właściciel sprzętu popełni błąd i przypadkiem usunie niezbędne pliki. Wówczas aktualna kopia zapasowa na innym dysku pozwala na odzyskanie zdjęć, projektów czy dokumentów zgromadzonych na danym urządzeniu.

Dane można utracić także w wyniku kradzieży nośnika pamięci lub całego urządzenia. Wówczas dobrym pomysłem jest tworzenie kopii zapasowych w chmurze, co pozwoli na uzyskanie dostępu do ważnych plików nawet w razie całkowitej straty komputera bądź dysku.

Zalety kopii zapasowych

Stworzenie kopii zapasowej pozwala na odzyskanie niezbędnych danych, jeśli dojdzie do ich utraty. Korzystanie z przestrzeni w chmurze, takiej jak ta oferowana przez https://cloudferro.com/, zapewnia dostęp do plików z dowolnego miejsca na świecie. Jest to zatem łatwy sposób na pobranie niezbędnych danych nawet w sytuacji, gdy nie doszło do awarii, tylko nie masz przy sobie urządzenia, na którym znajdują się potrzebne dokumenty.

Kopie zapasowe są szczególnie istotne w przypadku plików należących do firm. Często dotyczą one kolejnych działań biznesowych, a ich utrata wiąże się z konsekwencjami finansowymi.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.