Dlaczego warto wymienić router na wspierający Wi-Fi 5 GHz?

Jerzy Biernacki
03.08.2023

Jeśli masz kilkuletni router, to z dużym prawdopodobieństwem jest to model niewspierający technologii Wi-Fi 5 GHz. Teoretycznie Wi-Fi 2,4 GHz wystarczy do komfortowego korzystania z Internetu, o ile to pasmo nie jest już zatłoczone – na przykład przez połączonych z nim kilkanaście urządzeń. Jeśli od pewnego czasu obserwujesz wyraźne spowolnienie Wi-Fi w domu, a usługa internetowa działa prawidłowo, to prawdopodobnie przyszedł czas na wymianę routera na taki, który wspiera Wi-Fi 5 GHz. Sprawdź, dlaczego warto się na to zdecydować.

Możliwość rozdzielenia urządzeń na różne pasma

Każdy, kto korzysta w domu czy w biurze z wielu urządzeń podłączonych do Internetu przez Wi-Fi, powinien zainwestować w router wspierający technologię 5 GHz. Dzięki temu będzie możliwość rozdzielenia urządzeń na różne pasma, co z kolei pozwoli uniknąć nadmiernego obciążenia jednego z nich.

Dużo wyższa prędkość Internetu po W-Fi

Wi-Fi 5 GHz to technologia, która znacząco dystansuje dotychczasowe rozwiązanie pod względem uzyskiwanych prędkości. Mając router wspierający ten standard możesz liczyć na wyraźne przyspieszenie Internetu bezprzewodowego w Twoim domu – nawet do 750 Mb/s (dla porównania: Wi-Fi 2,4 GHz w praktyce umożliwia uzyskanie prędkości do około 80 Mb/s).

Coraz więcej urządzeń wykorzystuje Wi-Fi 5 GHz

Jest to zatem inwestycja przyszłościowa, ponieważ już za kilka lat może się okazać, że w Twoim domu więcej urządzeń korzysta z Wi-Fi 5 GHZ niż z 2,4 GHz. Jeśli sukcesywnie wymieniasz sprzęty domowe, jak również elektronikę użytkową, to zakup nowego routera wspierającego Wi-Fi 5 GHz wydaje się być jak najbardziej rozsądny.

Pamiętaj natomiast, że Wi-Fi 5 GHz ma również wady. Najważniejszą jest to, że sygnał gorzej radzi sobie z pokonywaniem fizycznych przeszkód, przez co może pogorszyć się zasięg Internetu bezprzewodowego w pomieszczeniach oddalonych od routera, na przykład na wyższej kondygnacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.