Dlaczego warto zrezygnować z Wi-Fi w domu?

Marek Szydełko
02.06.2023

Tytułowa propozycja może się wydawać totalnym szaleństwem, a jednak na taki krok decyduje się coraz więcej osób. Wyłącznie funkcji Wi-Fi w domowym routerze oznacza brak możliwości korzystania z Internetu bezprzewodowego (oczywiście zostaje nam jeszcze Internet w telefonie), co może przynieść kilka zaskakujących korzyści. Przykładami dzielimy się w naszym poradniku.

Ograniczenie czasu spędzanego w Internecie

Najważniejszym powodem, dla którego warto – choćby na próbę – wyłączyć Wi-Fi w swoim domu, jest ograniczenie czasu, jaki spędzamy w sieci. Zmuszamy się w ten sposób do korzystania z Internetu tylko wtedy, gdy rzeczywiście musimy to zrobić, w wyznaczonym do tego miejscu (np. w gabinecie, na komputerze stacjonarnym etc.).

Jest to o tyle istotne, że na całym świecie, również w Polsce, na sile przybiera problem uzależnienia od Internetu (zdaniem Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego może to dotyczyć nawet około 6% internautów). Warto zatem zadbać o to, aby przynajmniej we własnym domu odpocząć od sieci i zając się czymś kompletnie z nią niezwiązanym (czytanie książek, rozmowy z bliskimi, zabawy z dziećmi etc.).

Sposób na internetowy detoks

Ograniczając sobie możliwość korzystania z bezprzewodowego Internetu mobilizujemy się do tego, aby wreszcie zafundować sobie tzw. internetowy detoks. Polega on na odstawieniu Internetu na minimum dobę, a najlepiej nawet na kilka dni, na przykład podczas urlopu czy weekendu. Bez wątpienia będzie to mieć pozytywny wpływ na zdrowie, przede wszystkim psychiczne.

Wyższy poziom bezpieczeństwa domowej sieci

Bezprzewodowy dostęp do Internetu jest bez wątpienia wygodny, natomiast trzeba sobie zdawać sprawę, że Wi-Fi to najsłabsze ogniwo domowej sieci. Z Twojego Wi-Fi mogą korzystać np. co sprytniejsi sąsiedzi, narażając Cię na dodatkowe koszty i przede wszystkim zaburzając działanie sieci domowej. Łączenie się z Internetem „po kablu” jest o wiele bezpieczniejsze.

Na marginesie warto również wspomnieć, że wyłączenie funkcji Wi-Fi w routerze spowoduje ograniczenie zużycia energii (niewielkie, ale zawsze)). Nie ma natomiast żadnych wiarygodnych badań, które potwierdziłyby lub zaprzeczyły pozytywnym efektom dla zdrowia, jakie niesie ze sobą ograniczenie promieniowania emitowanego przez urządzenia wykorzystujące Wi-Fi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie