Do czego może Ci się przydać VPN?

Mateusz Nowak
05.03.2024

VPN, czyli Virtual Private Network (Wirtualna Sieć Prywatna), to technologia, która umożliwia bezpieczne połączenie się z Internetem poprzez coś w rodzaju zaszyfrowanego tunelu. To rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością w dobie narastających problemów z bezpieczeństwem w sieci, powszechnymi przypadkami śledzenia i przechwytywania danych logowania. 

W naszym poradniku podajemy konkretne przykłady sytuacji, w których może Ci się przydać VPN.

Ochrona prywatności

Ponieważ VPN maskuje adres IP użytkownika i szyfruje dane, to śledzenie jego aktywności online jest bardzo utrudnione. To duża korzyść dla osób, które np. używają publicznych sieci Wi-Fi.

Ominięcie blokad regionalnych

VPN umożliwia dostęp do treści internetowych i usług, które mogą być zablokowane w niektórych krajach lub regionach z powodów politycznych, kulturowych lub licencyjnych. Przykładowo, za pomocą VPN można uzyskać dostęp do platform streamingowych niedostępnych w danym kraju czy dokonać tańszego zakupu w zagranicznym sklepie internetowym.

Bezpieczny dostęp do zasobów firmowych

W środowisku firmowym VPN umożliwia bezpieczny dostęp do wewnętrznych zasobów cyfrowych przedsiębiorstwa, takich jak serwery i aplikacje dla pracowników pracujących zdalnie.

Oszczędności

VPN może również dać Ci pole do osiągania znacznych oszczędności, na przykład poprzez umożliwienie zakupów lub rezerwacji biletów lotniczych po cenach dostępnych w innych krajach, gdzie mogą być znacznie niższe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie