Do czego może się przydać tablet Twojemu dziecku?

Maciej Piwowski
01.10.2021

Wielu rodziców ma poważne wątpliwości przed zakupem tabletu dla dziecka. Nie wiedzą, czy pociecha rzeczywiście tego potrzebuje, martwią się też, że dziecko będzie zdecydowanie zbyt dużo czasu poświęcać na zabawę w wirtualnym świecie. Wszystko jednak zależy od ustaleń w rodzinie. Z praktycznego punktu widzenia tablet na pewno może być przydatny dla dziecka, a kilkoma przykładami dzielimy się w naszym poradniku.

Nauka

Podstawową funkcją tabletu powinno być wspomaganie dziecka w nauce. W dobie nauki zdalnej (nie tylko w szkole, ale też np. na kursach językowych) będzie to bardzo dobre rozwiązanie. Tablet zajmuje mało miejsca, dziecko może z niego korzystać np. siedząc na łóżku, a jednocześnie widzieć znacznie więcej niż na ekranie smartfona. Warto od razu pomyśleć o zainstalowaniu aplikacji edukacyjnych – fajnie sprawdza się na przykład Duolingo do nauki języków obcych.

Zabawa

Nie ma co ukrywać, że dziecko będzie wykorzystywać tablet także do zabawy i nie ma w tym nic złego – o ile przestrzega reguł ustalonych przez rodziców. Tablet jest dużo wygodniejszy np. do grania czy oglądania filmów na YouTube niż smartfon. Dziecko samo znajdzie też mnóstwo aplikacji rozrywkowych, które oczywiście powinny zostać skontrolowane przez rodziców.

Długa podróż samochodem

Choć ten temat może budzić kontrowersje ze względów bezpieczeństwa, to jednak każdy rodzic, który doświadczył zniecierpliwienia dziecka w długiej podróży marzył o tym, aby pociecha miała do dyspozycji tablet.

Na pewno dobrym pomysłem będzie zamontowanie go w samochodzie (służą do tego specjalne uchwyty), dzięki czemu dziecko nie trzyma go w dłoniach i nie przyjmuje dziwnych pozycji w foteliku. Na tablecie można odtwarzać bajki, muzykę itd., dzięki czemu podróż powinna minąć znacznie szybciej i bez niepotrzebnych nerwów.

Kontakt ze znajomymi

Żyjemy w takich czasach, że rodzice muszą się nieźle nakombinować, aby zapewnić dziecku stały kontakt z rówieśnikami. Gdy nie jest on możliwy w warunkach „realnych”, wówczas z pomocą może przyjść właśnie tablet. Z jego poziomu dziecko porozmawia ze znajomymi, widząc ich na ekranie, co jest dużo lepszym rozwiązaniem niż zwykła rozmowa przez telefon. Takie wirtualne spotkania mogą mieć zbawienny wpływ na psychikę dziecka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.