Do czego możesz wykorzystać aplikację OBD?

Andrzej Winnicki
11.02.2024

Aplikacje OBD (On-Board Diagnostics) do samochodów szybko zyskują na popularności. Dzięki prostemu skanerowi diagnostycznemu podłączonemu do gniazda OBD w aucie, właściciel zyskuje dostęp do funkcji, jakie wcześniej były zarezerwowane tylko dla serwisów dysponujących odpowiednim oprogramowaniem. Rewolucji sprzyjają aplikacje OBD, w tym te zupełnie darmowe. Sprawdź, do czego możesz je wykorzystać.

Odczyt i kasowanie błędów

Podstawową funkcją aplikacji OBD jest odczyt kodów błędów silnika, co ułatwia identyfikację i diagnozowanie problemów z pojazdem. Możesz również skasować błędy po przeprowadzeniu naprawy czy w celu dalszego obserwowania zachowania pojazdu.

Monitorowanie parametrów pracy silnika

Aplikacje OBD zapewniają dostęp do szczegółowych informacji na temat różnych parametrów pracy silnika, takich jak ciśnienie paliwa, temperatura czy też szereg danych z sondy lambda.

Rozbudowane funkcje komputera pokładowego

Dzięki aplikacjom OBD zyskujesz dostęp do zaawansowanego komputera pokładowego, który może np. pokazać chwilowe i średnie spalanie czy aktualnie wykorzystywaną moc silnika.

Samodzielna diagnostyka pojazdu

Jeśli auto nie pracuje prawidłowo, a jest względnie nowoczesne, to wiele usterek można zdiagnozować właśnie przy użyciu prostego skanera OBD i aplikacji. Taki zestaw umożliwia samodzielną diagnostykę samochodu, co może zaoszczędzić czas i pieniądze, eliminując potrzebę częstego odwiedzania serwisu (jeśli błąd okaże się błahy, np. jest spowodowany niskim stanem naładowania akumulatora).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie