Do czego możesz wykorzystać VPN?

Antoni Kwapisz
22.11.2021

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, to technologia umożliwiająca szyfrowane łączenie się z Internetem oraz poufną wymianę danych. Z tego rozwiązania korzysta coraz więcej osób, co jest naturalną konsekwencją wzrostu zagrożenia ze strony cyberprzestępczości. Jeśli sam jeszcze nie miałeś okazji sprawdzić działania VPN-u, to dowiedz się, do czego ta technologia może Ci się przydać. Kilka życiowych przykładów podajemy w naszym poradniku.

Zapewnienie sobie prywatności

Gdy łączysz się z Internetem za pośrednictwem VPN-u, to Twoje urządzenie funkcjonuje w zamkniętej sieci prywatnej. Co za tym idzie nikt nieuprawniony nie ma do niej dostępu i nie może podejrzeć, ani co robisz w sieci, ani jakie dane w niej podajesz. Tym samym drastycznie maleje ryzyko np. przechwycenia haseł, numeru karty płatniczej czy po prostu Twojej tożsamości.

Uniknięcie śledzenia

Coraz więcej osób ma serdecznie dość zjawiska powszechnej inwigilacji w sieci. Korzystając z różnego rodzaju usług jesteśmy zmuszani do dzielenia się informacjami na swój temat, które następnie są analizowane przez algorytm – na tej podstawie otrzymujemy konkretne przekazy reklamowe. Jeśli wolisz pozostać w sieci anonimowy, to łącz się z nią za pośrednictwem VPN-u.

Dostęp do polskich kont i usług za granicą

Często jest tak, że będąc za granicą nie możemy np. wejść na polski portal informacyjny czy oglądać materiałów wideo na polskich stronach www. Ten problem można łatwo rozwiązać właśnie dzięki VPN-owi – wystarczy ustawić lokalizację serwera na Polskę i gotowe.

Korzystanie z okazji cenowych

VPN stał się bardzo popularnym rozwiązaniem wśród osób, które regularnie polują na różne okazje cenowe w zagranicznych sklepach internetowych. W szczególności dotyczy to usług cyfrowych, jak np. zakup elektronicznych kopii gier na konsolę. Takie oferty bywają skierowane wyłącznie do mieszkańców danego kraju. Dzięki VPN-owi można „obejść” to obostrzenie, wskazać zagraniczną lokalizację serwera i kupić coś w dużo niższej cenie niż w Polsce.

Dostęp do nowości na innych rynkach

VPN to także świetny sposób na to, aby korzystać z nowości filmowych i serialowych na popularnych platformach streamingowych, jak Netflix czy HBO GO. Często szybciej udostępniają one premierowe produkcje w jednych krajach kosztem innych. VPN likwiduje tę barierę – wystarczy, że zalogujesz się do wykupionej usługi za pośrednictwem serwera wirtualnego ze wskazaniem kraju, w którym dana treść jest udostępniana wcześniej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie