Dobry program kadrowo-płacowy dla każdego przedsiębiorstwa

Andrzej Winnicki
06.11.2018

Dobry system kadrowo-płacowy odciąża pracowników działu księgowości. Aby to było możliwe, aplikacja musi spełniać określone warunki. Czym się sugerować, wybierając system kadrowo-płacowy do firmy? Ile czasu potrzeba, aby go wdrożyć i móc w pełni korzystać z wszystkich jego funkcjonalności?

Program kadrowo-płacowy i obsługa innych programów

Pracownicy działu księgowości mierzą się z różnymi zadaniami. Zalicza się tutaj między innymi rozliczanie pensji pracowników, ale także przesyłanie danych do takich podmiotów, jak ZUS czy Urząd Skarbowy. Dlatego program-kadrowo płacowy powinien być kompatybilny z aplikacjami, które wykorzystywane są do rozliczeń podatków i składek.

Program Aga – kadry i płace współpracuje z takimi aplikacjami, jak Płatnik, przez który wysyłane są dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki wcześniej wprowadzonym danym do programu kadrowo-płacowego możliwe jest także generowanie dokumentów i tworzenie deklaracji, jakie każdy pracodawca ma obowiązek wysyłać do Urzędu Skarbowego. Księgowi, którzy pracują na dobrym systemie, z łatwością wystawiają między innymi PIT-5, PIT-11, PIT-R, PIT-4R, PIT-8R, a także ZUS RZA, ZUS RCA czy ZUS RSA.

Rozliczanie płac i ewidencji czasu pracy

Do obowiązków pracowników działu księgowego należy także rozliczanie czasu pracy, naliczanie pensji, ekwiwalentów oraz rozliczanie dni urlopowych. Księgowy, wpisując systematycznie dane do programu kadrowo-płacowego, wszystkie informacje ma w każdej chwili pod ręką. Dzięki temu pensje naliczane są prawidłowo, a każdy pracownik ma dostęp do danych dotyczących jego osoby. Księgowy zawsze może wystawić pracownikowi zaświadczenie o zarobkach, które często potrzebne jest z dnia na dzień.

Bezpieczeństwo danych i aktualizacja przepisów

Do programu kadrowo-płacowego wprowadzane są dane wrażliwe. Dlatego tak ważne jest, by program był odpowiednio skonfigurowany, a dane osobowe zawsze bezpieczne.

Program płacowy ułatwia pracę księgowości – eliminuje błędy i przyspiesza pracę. Jednak aby te warunki mogły zostać spełnione, musi nadążać za zmianami w przepisach. Dlatego kupując program do przedsiębiorstwa, należy się upewnić, na jakie wsparcie oprogramowania i przez jakie czas można liczyć oraz ile kosztuje serwisowanie w późniejszym terminie.

Program kadrowo-płacowy Aga spełnia wszystkie, powyższe warunki, a ponadto ma przejrzysty interfejs, dzięki czemu obsługa jest intuicyjna. Wdrożenie nowo zakupionego programu trwa dosłownie kilka chwil – tyle, ile potrzebują pracownicy, by wstępnie zapoznać się z systemem. To wystarczy, by zacząć na nim pracować i w pełni wykorzystywać wszystkie jego funkcjonalności.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie