Drukarki 3d – jak kształtują się ceny?

Mariusz Siwko
10.05.2016

Myślisz o zakupie drukarki 3D do swojej firmy? A może chcesz zająć się drukiem przestrzennym hobbistycznie? Planujesz zakup drukarki jako prezent? Bez względu na to, w jakim celu chcesz ją zakupić, musisz nadal liczyć się z wysokimi kosztami.

Cena – zależna od skomplikowania i technologii

Od czego zalezą ceny drukarek? Przede wszystkim od stopnia skomplikowania modelu, od zastosowanych w nim materiałów, a także rozwiązań technologicznych i skali produkcji. Najtańsze drukarki 3D wykorzystujące do druki FDM  można zakupić za niespełna 2 tysiące złotych. Jedną z takich drukarek jest da Vinci Junior 1.0. drukarka ta pracuje z takimi materiałami jak PLA, Laywood, Laybrick, Bendlay czy grafen. Jeżeli potrzebujemy nieco lepszą drukarke, jednak nie chcemy wydać na jej zakup prawdziwego majątku, można zdecydować się na modele, których cena nie przekracza 10 tyś złotych. Należy do nich np. ATOM 2.0. Beethefirst, Creatr HS, da Vinci 1.0 S A i O, da Vinci 1.1 plus, da Vinci 2.0 A Duo. Za kilkanaście tysięcy wybór robi się znacznie większy. Za taką kwotę możemy zakupić m.in. drukarkę Ultimaker 2+ Extended, 7h7REPrinter 4.4.47h7, MakerBot Replicator 5th czy też Urbicum.

Jeżeli zainteresowani jesteśmy drukiem z żywicy, ceny drukarek będą się wahać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najtańsze drukarki do tego druku można zakupić już od 4 tysięcy i są to np. Totem 3D czy Liquid Crystal. Droższe są drukarki do druku  w kolorze, druku metalu oraz SLS. Jeżeli chcemy nieco zaoszczędzić, warto zainteresować się drukarkami polskich producentów. Jednymi z najtańszych propozycji na naszym rodzimym rynku jest Idea Lab One za niespełna 2 tysiące złotych, Mark 34 za 1500 złotych oraz Pirx, za którą musimy zapłacić ok. 2500 tysiąca. Firma Idea Lab po wypuszczeniu na rynek tej wersji, bardzo szybko zdecydowała się na sprzedaż kolejnej wersji drukarki w cenie nie przekraczające 10 tysięcy. Oczywiście ceny te nadal nie są niskie, jednak w porównaniu z profesjonalnymi drukarkami – są do przyjęcia.

W jakim celu będziesz jej używał?

Przed zakupem kosztownej drukarki warto zastanowić się bardzo dokładnie, do jakich celów będziemy jej używać. Jeżeli do celów hobbistycznych, nie musisz przepłacać za drukarkę profesjonalną. Jeżeli jednak chcesz używać jej do działań zakrojonych na większą skalę, nie ma wyjścia – musisz zapłacić i to nie mało!

Czy drukarki 3d muszą być tak drogie?

To pytanie nasuwa się chyba każdemu, kto jest zainteresowany drukiem przestrzennym i ma ochotę na zakup profesjonalnego sprzętu. Niestety, wysoka cena drukarek 3D jest jak najbardziej uzasadniona, przy czym warto zauważyć, że marże niektórych są z całą pewnością zbyt wysokie. Nie zapominajmy, że technologia ta (choć znana od dawna) jest wciąż innowacją na naszym rynku, a za innowacje niestety trzeba trochę zapłacić. Ponadto, daje nam naprawdę wiele możliwości, niektórzy twierdzą, że jest ich niezliczona ilość! Sytuacja, w które niskobudżetowe drukarki są droższe niż najlepszej jakości sprzęt elektroniczny, a profesjonalne drukarki porównywalne, albo nawet droższe niż najwyższej klasy samochody – nie ulegnie zmianie, przynajmniej w najbliższym czasie.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.