Elektroniczny zamek otwierany aplikacją – warto?

Andrzej Winnicki
16.03.2023

Na rynku urządzeń smart dla domu i biura co jakiś czas pojawiają się nowe rozwiązania, które powinny znaleźć się w centrum zainteresowania nie tylko technologicznych geeków. Jednym z nich jest elektroniczny zamek, który można otworzyć wyłącznie z poziomu aplikacji mobilnej. To dobra alternatywa dla klasycznego zamka kluczykowego i sposób na to, aby choć trochę zwiększyć bezpieczeństwo np. ważnych dokumentów.

Jak to działa?

Zasada działania elektronicznego zamka sterowanego aplikacją jest bardzo prosta. Po zamontowaniu zamka na przykład w miejsce obecnego, mechanicznego, możemy go otworzyć wyłącznie z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej na urządzeniu. Potrzebny jest do tego kod PIN lub odcisk palca.

Dzięki temu zyskujemy praktycznie pewność, że nikt niepowołany nie dostanie się do zawartości szafki – oczywiście poza jego mechanicznym uszkodzeniem.

Gdzie się sprawdzi?

Elektroniczny zamek otwierany aplikacją to bardzo dobre rozwiązanie dla:

  • Domu – pozwala np. ograniczyć dostęp do szafki dzieciom, które nie będą już grzebać w chemii domowej czy w ważnych dokumentach.
  • Biura – zamek pozwala chronić dostęp do dokumentów i innych przedmiotów przechowywanych w szufladach biurka, w sekretarzyku etc.
  • Klubów fitness – większość ćwiczących i tak zabiera telefon ze sobą, dlatego sterowanie zamkiem z poziomu aplikacji z pewnością szybko by się przyjęło.

Ile kosztuje elektroniczny zamek sterowany z poziomu aplikacji?

Ceny takich urządzeń zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, przy czym chcąc zapewnić swoim przedmiotom przyzwoity poziom ochrony, trzeba się już liczyć z kosztem na poziomie około 300 złotych. Do tego dochodzi jeszcze bramka Wi-Fi pozwalająca połączyć kilka zamków w jednej sieci wewnętrznej i sterować nimi z dowolnego miejsca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie