Flagowce z poprzednich lat – dlaczego warto na nie polować?

Andrzej Winnicki
28.07.2021

Większość z nas nie może sobie pozwolić na spontaniczny zakup nowego flagowego modelu telefonu. Nie wszyscy też chcą się wikłać w raty czy oferty abonamentowe. Jeśli natomiast masz w sobie odrobinę cierpliwości, to na pewno dobrym pomysłem będzie poczekanie, aż obecny flagowiec zostanie zastąpiony nowszym modelem. Nie oznacza to, że „stary” od razu zniknie z rynku – nadal będzie oferowany w sklepach i jest to idealna okazja, żeby go kupić. Dlaczego? Sprawdź w naszym poradniku.

Wciąż świetne parametry

Flagowe modele smartfonów charakteryzują się tym, że w momencie premiery ich parametry znacząco przekraczają realne potrzeby użytkowników. To efekt wyścigu zbrojeń, w którym uczestniczą wszyscy czołowi producenci. Nadmiar mocy przekłada się natomiast na to, że po kilku latach od debiutu taki smartfon wciąż miażdży większość konkurencji z nieco niższej półki.

Nie ma zatem żadnego logicznego uzasadnienia, by nie zainteresować się jego zakupem. 3-4 lata po premierze flagowy smartfon nadal będzie telefonem oferującym znakomitą wydajność, bardzo dobrą jakość zdjęć oraz mającym wsparcie programowe swojego producenta.

Bardzo atrakcyjna cena

Na rynku elektroniki użytkowej zachodzą tak duże i dynamiczne zmiany, że wystarczy wprowadzenie nawet drobnej modyfikacji, aby cena modelu, który jej nie posiada, natychmiast mocno spadła. Ten trend obserwujemy również na półce z flagowymi modelami telefonów.

2-3 lata po premierze świetny smartfon może być nawet o połowę tańszy niż w momencie rynkowego debiutu. Nie oznacza to, że jest dwukrotnie gorszy – wprost przeciwnie. Po prostu pojawiły się nowe rozwiązania, które niekoniecznie muszą być Ci potrzebne.

Nowy model mógł przynieść tylko kosmetyczne zmiany

Umówmy się: smartfony są już na tyle rozbudowane, że naprawdę bardzo trudno jest wymyślić coś, co realnie zrewolucjonizowałoby segment tych urządzeń. Dlatego nowe modele coraz częściej różnią się od tych starszych tylko drobiazgami, jak design, kolorystyka czy działanie poszczególnych funkcji.

Flagowce to zupełnie inny poziom wykonania

Kupując flagowy smartfon kilka lat po premierze możesz się spodziewać, że pod względem jakości wykonania będzie to zupełnie inna półka w porównaniu z najnowszymi średniakami dostępnymi w takiej samej cenie. To oznacza, że taki telefon może Ci posłużyć przez wiele następnych lat i trzymać formę pomimo intensywnego użytkowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.