Front-end developer magik od wizualizacji

Mariusz Siwko
17.06.2016

W świecie programistów stale zachodzą zmiany. Wiadomo, pojawiają się nowe technologie, stare ulegają udoskonaleniom. Świat się zmienia, ewoluuje. W odpowiedzi na ciągłe nowości oraz postępujący rozwój technologi stanowisko poczciwego webmastera uległo podziałowi.

Pojedynczemu specjaliście coraz ciężej było sprostać natłokowi nowych technologi. Fakt, że w aplikacjach webowych coraz większe znaczenie i rolę odgrywa JavaScript a także ASP.NET (MVC) wymusił pojawienie się na rynku pracy nowego stanowiska: front-end developer’a.

Front-end developer to specjalista IT zajmujący się opracowaniem witryny od strony wizualnej. W jego kompetencjach jest obsługa całej części serwisu dostępnego dla klienta oraz administratora. Polem jego działań są zatem wszystkie elementy dostępne z poziomu przeglądarki, publiczne i prywatne, dostępne po zalogowaniu. Technologie odpowiedzialne za wizualny obszar ulegają bardzo dynamicznym zmianom. Specjalista frontend musi stale śledzić branżę, gdyż co chwila pojawiają się w niej jakieś nowości. Podstawą działań front-end developer’a są technologie HTML5 oraz JavaScript. W ostatnich latach specjalista frontend musiał się zmierzyć z takimi narzędziami i bibliotekami jak: jQuery, Backbone, Knockout, Bootstrap, Bower, Grunt, AngularJS, Kendo UI, Dojo, MooTools, Sass itd.

Front-end developer nie musi posiadać specjalistycznego wykształcenia, choć z reguły kierunkowe wykształcenie z zakresu informatyki jest mile widziane. Niezbędna i fundamentalna jest wiedza i doświadczenie z zakresu HTML i CSS, a także biegła znajomość języka programowania JavaScript oraz umiejętność korzystania z bibliotek jQuery. W zależności od projektu przydatna jest wiedza o PHP, SQL czy ASP.NET. Przede wszystkim jednak front-end developer musi mieć głowę na karku. Musi odnaleźć w gąszczu bibliotek i frameworków dla CSS i JavaScript dopasować optymalne rozwiązania dla swojego projektu oraz pamiętać o ciągle ewoluujących specyfikacjach poszczególnych przeglądarek.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.