Gazowe kotły kondensacyjne. Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Remigisz Szulc
07.12.2021

Wybór odpowiedniego źródła ogrzewania nie jest rzeczą prostą. Jeżeli jednak w miejscu, w którym budujemy bądź remontujemy dom jest dostęp do gazu to praktycznie każdy specjalista zajmujący się ogrzewaniem doradzi nam kondensacyjny kocioł gazowy. Co sprawia, że ten sprzęt jest tak często wybierany jako główne źródło ogrzewania? Jakie ma zalety i czy można uzyskać na jego zakup dotację od samorządu? Przed zakupem warto zapoznać się ze wszystkimi atutami kondensacyjnego kotła gazowego!

Nowoczesne kotły kondensacyjne to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań na ogrzanie domu w okresie zimowym. Kotły gazowe posiadają wiele ułatwiających życie rozwiązań dzięki którym zyskujemy sporo czasu i przestrzeni w domu.

Niezaprzeczalnie jego największą zaletą jest to, że jest bezobsługowy. Dzięki temu nie musimy pamiętać o jego rozpalaniu, dosypywaniu opału czy wygaszeniu kotła. Ogromną zaletą jest też to, że nie jesteśmy zmuszeni do gromadzenia zajmującego dużo miejsca opału. Kocioł gazowy zajmuje też relatywnie mniej miejsca niż inne kotły grzewcze.

Przy doborze urządzenia warto zwrócić uwagę na jego moc, tak aby nie narazić się na dodatkowy, zbędny wydatek i niepotrzebne zużycie gazu (ma to miejsce w przypadku zbyt dużej mocy kotła).

Gazowy kocioł dwufunkcyjny - wygodny sposób na ciepło w domu

Kocioł gazowy nie tylko ogrzeje pomieszczenia, ale również podgrzeje ciepłą wodę użytkową, co pozwoli nam w spokoju i komforcie wziąć gorący prysznic czy kąpiel.

Na rynku dostępne są kondensacyjne kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Kocioł gazowy dwufunkcyjny poza ogrzaniem pomieszczeń ogrzeje naszą wodę użytkową w sposób przepływowy. W dużym skrócie instalacja nie posiada zbiornika na ciepłą wodę, a dostępność i ilość ciepłej wody zależy jedynie od mocy grzewczej kotła gazowego.

Kotły gazowe jednofunkcyjne współpracują z osobnym zasobnikiem (w instalacji), w którym jest gromadzona ciepła użytkowa. Wydajność c.w.u. zależy w tym wypadku przede wszystkim od wielkości zbiornika.

Warto wspomnieć, że do zbiornika na wodę można podłączyć cyrkulację wody użytkowej. Pozwoli w przyszłości na integrację z instalacją kolektorów słonecznych i innymi źródłami ciepła – kominkiem, pompą ciepła czy kotłem na paliwo stałe

Wymień swój piec na kondensacyjny kocioł gazowy i otrzymaj do 9000 zł dotacji!

Obecnie najpopularniejszymi kotłami gazowymi są kotły kondensacyjne, których technologia pozwala na odzyskiwanie ciepła z kondensatu. Dzięki temu mają one sporą przewagę nad tradycyjnymi piecami gazowymi gwarantując nam niższe rachunki za gaz.

Kotły gazowe to nowoczesne urządzenia wykorzystujące najnowsze technologie. Możliwe jest zarządzanie pracą kotła za pomocą dedykowanej aplikacji w telefonie lub zastosowanie regulatora pogodowego uzależnienie pracy kotła i całego systemu grzewczego od temperatury oraz warunków, które panują na zewnątrz budynku.

Producenci przykładają również dużą wagę do bezpieczeństwa. Kondensacyjne kotły gazowe posiadają szereg nowoczesnych zabezpieczeń m.in. przed przegrzaniem, a także czujnik temperatury spalin i termik. Warto podkreślić, że nowoczesne kotły gazowe to urządzenia ekologiczne. Dzięki wbudowanemu najwyższej klasy palnikowi Blue Jet, który do minimum niweluje straty ciepła, możliwe jest niższe zużycie gazu i jego ekologiczne spalanie. Ważną informacją jest również fakt, że istnieje możliwość uzyskania dotacji z programu “Czyste powietrze” sięgającej nawet 9000 zł na wymianę starego kotła czy pieca na nowoczesny kocioł gazowy. Więcej informacji o kotłach gazowychi przykładowe kotły można obejrzeć tutaj: defro.pl/kotly-kondensacyjne.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie