Gdzie nie powinno się trzymać smartfonu?

Maciej Piwowski
27.07.2020

Smartfon stał się jednym z najważniejszych urządzeń, bez którego wielu z nas nie jest w stanie komfortowo funkcjonować. Doszło nawet do tego, że praktycznie przez cały dzień nie rozstajemy się z tym sprzętem – sięgamy po niego, gdy się nudzimy, gdy chcemy coś sprawdzić w Internecie, gdy spożywamy posiłki, w kąpieli etc. Tak intensywna eksploatacja smartfonu jest szkodliwa nie tylko dla urządzenia, ale też dla nas samych. Warto zatem wiedzieć, gdzie nie powinno się trzymać telefonu, aby przedłużyć jego trwałość i nie narażać się na przykre konsekwencje zdrowotne.

Pod poduszką

Smartfon trzymany pod poduszką przez całą noc z pewnością nie posłuży nam zbyt długo. Wszystko przez to, że w takim środowisku gwałtownie rośnie temperatura podzespołów elektronicznych oraz baterii, co skraca ich trwałość. Mało tego: w skrajnym przypadku może dojść do efektu puchnięcia baterii, a to stanowi już bezpośrednie zagrożenie dla właściciela.

Przy łóżku

Większość z nas niestety kładzie smartfon na stoliku nocnym, co nie jest wskazane. Dlaczego? Ponieważ ciągła praca urządzenia zakłóca sen – nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi. Ludzki mózg odbiera wszelkie sygnały z otoczenia, w tym powiadomienia o nowych wiadomościach czy postach na Facebooku. W efekcie rano wstajemy niewyspani. Telefon najlepiej jest zostawiać za drzwiami sypialni i przerzucić się na tradycyjny budzik.

Przednia kieszeń spodni

To uwaga skierowana przede wszystkim do panów, którzy mają nawyk trzymania smartfonu w przedniej kieszeni np. jeansów. Nie warto tego robić z uwagi na potencjalnie wysokie ryzyko zaburzenia płodności – naukowcy już dawno dowiedli, że fale elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy mają negatywny wpływ na produkcję plemników. Ponadto zwróćmy uwagę na rozmiary współczesnych smartfonów. Są one na tyle duże, że ich noszenie w przedniej kieszeni spodni jest zwyczajnie niewygodne i może skończyć się nawet bolesną kontuzją podczas siadania.

Tylna kieszeń spodni

Nawyk noszenia smartfonu w tylnej kieszeni spodni mają zarówno panie, jak i panowie. Nie polecamy tego rozwiązania z prozaicznego powodu: grozi ono kradzieżą telefonu. Złodzieje w pierwszej kolejności polują na ofiary, które przechowują swoje smartfony w tylnej kieszeni, bo w dużym tłoku nawet nie poczują, że ktoś właśnie wyciągnął urządzenie. Poza tym taki sposób noszenia smartfonu rodzi poważne ryzyko uszkodzenia sprzętu przy siadaniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.