Gdzie powstanie druga elektrownia atomowa w Polsce? Znamy jedną z możliwych lokalizacji

Krzysztof Jagielski
11.04.2023

Jeszcze nie ruszyła budowa pierwszej, a już mówi się o drugiej. Rząd zapowiada, że w naszym kraju docelowo będziemy mieć co najmniej dwie elektrownie jądrowe. Pierwsza, budowana w oparciu o amerykańską technologię, powstanie na Pomorzu (Lubiatowo-Kopalino). Jest już także zamknięta lista możliwych lokalizacji dla drugiej elektrowni atomowej.

Bełchatów to jedna z opcji

Rządzący potwierdzają, że opracowano krótką listę lokalizacji, w których może powstać druga elektrownia jądrowa w naszym kraju. Znajduje się na niej Bełchatów, czyli „kandydat” najczęściej wskazywany przez ekspertów.

Zaletą Bełchatowa jest centralne położenie oraz pełne zaplecze technologiczne, które umożliwiłoby włączenie instalacji w system energetyczny naszego kraju.

Budowa drugiej elektrowni jądrowej jest jednak nadal bardzo odległą perspektywą. Póki co rząd skupia się na pierwszym projekcie, jednocześnie zakładając, że do 2040 roku moc zainstalowana w atomie wyniesie 7,8 GW, co powinno pokryć około 23 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie