Gdzie umieścić repeater?

Marek Szydełko
31.05.2023

Repeater to rozwiązanie problemu słabego zasięgu sieci Wi-Fi w domu czy w biurze. Najczęściej stosuje się go w budynkach wielokondygnacyjnych. To dużo tańsza opcja niż np. stworzenie sieci mesh z kilku routerów. Porządny repeater do użytku domowego da się kupić już za około 100-120 złotych. Pytanie tylko, gdzie go umieścić? Oto nasze wskazówki.

W centralnym punkcie domu

Naturalnym miejscem montażu repeatera, na co zwraca uwagę każdy producent tego typu urządzeń, jest centralny punkt domu. Jeśli np. router znajduje się we wschodnim skrzydle, a problemy z zasięgiem są w zachodniej strefie poddasza, to warto umieścić repeater np. na korytarzu czy klatce schodowej.

Unikaj zamkniętych pomieszczeń

Częstym błędem popełnianym przez osoby samodzielnie montujące repeater jest zamykanie urządzenia np. w garderobie czy w spiżarni. Można zrozumieć motywację – chodzi o to, aby diody LED znajdujące się na repeaterze nie rzucały się w oczy i tym bardziej nie utrudniały zasypiania.

Pamiętaj jednak, że nawet cienkie drzwi stanowią dodatkową barierę dla sygnału Wi-Fi. W efekcie Internet podczas połączenia z repeaterem będzie zauważalnie wolniejszy.

Zwróć uwagę na odległość od routera

Na koniec jeszcze jedna wskazówka dotycząca miejsca montażu repeatera. Postaraj się znaleźć takie miejsce, aby urządzenie znajdowało się w odległości nie większej niż 5-6 metrów od routera. Zwróć przy tym uwagę na siłę sygnału – jeśli wyświetla się tylko jedna kreska, to szukaj dalej, żeby uzyskać przynajmniej dwie kreski (średnia/dobra siła sygnału).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie