Google wprowadza funkcję wyszukiwania zgubionego telefonu offline

Remigisz Szulc
17.06.2024

Google ogłosiło wprowadzenie nowej funkcji wyszukiwania zgubionych telefonów, która działa nawet wtedy, gdy urządzenie nie ma dostępu do Internetu. Nowa wersja usługi „Znajdź mój telefon” jest już wdrażana globalnie, również w Polsce. Dzięki niej użytkownicy smartfonów z systemem Android będą mogli śledzić zagubione urządzenia dzięki technologii Bluetooth, nawet jeśli smartfony i tablety są offline.

Jak działa nowa funkcja?

Wszystko opiera się na komunikacji Bluetooth. Urządzenia, które nie mają dostępu do Internetu, będą nadawały sygnał Bluetooth, który będzie odbierany przez inne urządzenia z systemem Android znajdujące się w pobliżu. Unikalny adres MAC interfejsu Bluetooth pozwala na zidentyfikowanie i zlokalizowanie zgubionego urządzenia.

Gdy użytkownik zgłosi utratę urządzenia na swoim koncie Google, inne urządzenia z systemem Android będą mogły je znaleźć i raportować lokalizację. Użytkownik otrzyma powiadomienie z przybliżoną lokalizacją urządzenia.

To warto wiedzieć:

Użytkownicy telefonów Pixel 8 i 8 Pro będą mogli znaleźć swoje urządzenia nawet wtedy, gdy są one wyłączone lub mają rozładowaną baterię.

Ważna przewaga dla użytkowników Androida

Choć podobna funkcjonalność była dostępna w urządzeniach Apple, to Google idzie krok dalej, umożliwiając wyszukiwanie zgubionych telefonów nawet bez połączenia z Internetem. W Polsce, gdzie dominują urządzenia z systemem Android, nowa funkcja powinna cieszyć się szczególnie dużym zainteresowaniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie