HarmonyOS: co wiemy o nowym systemie operacyjnym od Huawei?

Antoni Kwapisz
03.09.2019

Chiński potentat rynku elektroniki jest na cenzurowanym po aferze szpiegowskiej, w którą rzekomo mieli być zaangażowani jego przedstawiciele. Na dokładkę mamy jeszcze gospodarczą wojną między USA a Chinami. Skutki dla marki mogą być opłakane, nie tylko z przyczyn wizerunkowych. Huawei nie ma bowiem pewności, czy nadal będzie mogło korzystać z systemu Android na swoich urządzeniach. Aby zabezpieczyć się przed ewentualną katastrofą firma opracowała własny mobilny system operacyjny HarmonyOS. Znamy już kilka szczegółów na temat tego środowiska.

Czym jest HarmonyOS?

W założeniu HarmonyOS ma być rynkową konkurencją dla Androida oraz iOS, choć w tym momencie trudno jest sobie wyobrazić, aby było to możliwe. Raczej należy się spodziewać, że system będzie instalowany wyłącznie na urządzeniach Huawei i pozostali producenci nie porzucą dla niego Androida, czyli absolutnego rynkowego hegemona.

Huawei liczy jednak na to, że to właśnie HarmonyOS będzie jednym z argumentów przemawiających za wyborem urządzeń tej marki. Póki co firma zapowiedziała wprowadzenie na rynek smartfonów z HarmonyOS tylko w Chinach, jednak jeśli system okaże się udany i azjatyccy użytkownicy go polubią, to możemy się spodziewać dalszej ekspansji.

Warto wiedzieć, że system nie będzie obsługiwać tylko smartfonów. Huawei zapowiada jego multimodalność, czyli wspieranie również smartwatchy, tabletów, głośników Bluetooth czy nawet samochodowych systemów inforozrywki.

Czym ma się wyróżniać HarmonyOS?

Według zapowiedzi Huawei nowy system będzie przede wszystkim bardzo lekki, co przełoży się na płynność działania urządzenia i aplikacji. Producent informuje, że w HarmonyOS pojawi się funkcja ustalania priorytetów zadań i limitów czasowych z wyprzedzeniem. Chodzi o to, aby system przydzielał poszczególnym zadaniom miejsce w kolejce, dzięki czemu te najważniejsze będą realizowane znacznie szybciej.

W przypadku Huawei i w kontekście wspomnianej afery szpiegowskiej ogromne znaczenie dla użytkowników ma bezpieczeństwo. Tutaj chiński producent deklaruje, że HarmonyOS będzie bardzo bezpiecznym systemem operacyjnym, w którym zastosowany został nowy projekt mikrojądra. Ma to uszczelnić system, uodpornić go na ataki oraz dodatkowo przyspieszyć jego działanie.

Zapowiedź wprowadzenia HarmonyOS nie jest równoznaczna z tym, że Huawei rezygnuje z Androida, ponieważ jeszcze przez długi czas będzie to niemożliwe. Warto jednak obserwować rozwój tego środowiska – przydałaby się przecież realna konkurencja dla Androida oraz iOS.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.