Hasło rodzinne – prosty i skuteczny sposób ochrony przed oszustwami „na wnuczka” czy „na policjanta”

Andrzej Winnicki
15.06.2023

W Polsce każdego roku dochodzi do tysięcy prób oszustwa metodami czy to „na wnuczka”, czy „na policjanta”, z których wiele kończy się sukcesem przestępców. Szczególnie narażeni są seniorzy, którzy w wyniku oszustw tracą często oszczędności całego życia. Skuteczny, a wciąż nieznanym szerzej sposobem na zabezpieczenie się przed takimi sytuacjami jest ustalenie hasła rodzinnego. Wyjaśniamy, na czym to polega.

Ustalcie hasło, które uwiarygadnia rozmówcę

Wiedząc, jak perfidnie działają oszuści, lepiej dmuchać na zimne i porozmawiać z osobami z najbliższej rodziny na temat zasad bezpiecznego prowadzenia rozmów telefonicznych z nieznajomymi oraz osobami podającymi się za członków rodziny.

Należy ustalić wspólne hasło. Chodzi o to, aby w trakcie rozmowy poprosić osobę po drugiej stronie słuchawki o podanie tego hasła – jeśli go nie zna, to wiadomo, że mamy do czynienia z oszustem. Hasło powinno być proste, łatwe do zapamiętania, ale jednocześnie unikalne – może to być np. tytuł ulubionej piosenki seniora, marka pierwszego samochodu dziadka etc.

Tylko podanie hasła umożliwia kontynuowanie rozmowy. Jeśli rozmówca go nie zna, to należy się rozłączyć i zgłosić sprawę komuś z najbliższej rodziny, kto z kolei powiadomi policję.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie