Hotspot w telefonie – co to takiego i do czego może się przydać?

Piotr Kowalczyk
04.04.2024

Hotspot w telefonie to funkcja, która pozwala na udostępnianie połączenia internetowego z telefonu innym urządzeniom. Innymi słowy: dzięki tej funkcji możemy zamienić nasz smartfon w mobilny router Wi-Fi. Jak to działa? Czytaj dalej.

Włączenie funkcji hotspot w telefonie

Funkcja hotspot jest dostępna w praktycznie każdym współczesnym telefonie, często już po rozwinięciu górnej belki lub w ustawieniach sieciowych.

Zasada działania jest bardzo prosta: po uruchomieniu funkcji tworzona jest prywatna sieć Wi-Fi, do której mogą się podłączyć inne urządzenia, takie jak laptopy, tablety czy inne smartfony. Wystarczy tylko znaleźć nazwę sieci (wyświetlaną na ekranie smartfonu) i podać hasło.

Korzyści

Dzięki funkcji hotspot w telefonie inne urządzenia, na przykład domowe, mogą korzystać z Internetu mobilnego, co bywa przydatne w sytuacji, gdy dostęp do sieci Wi-Fi jest ograniczony lub niedostępny, na przykład podczas podróży, awarii u dostawcy Internetu etc. Jest to również bezpieczniejsze niż korzystanie z publicznej sieci Wi-Fi.

Trzeba natomiast pamiętać, że używanie hotspotu może znacznie zwiększyć zużycie danych mobilnych oraz obciążyć baterię telefonu, przez co urządzenie znacznie szybciej się rozładuje (trzeba mieć na podorędziu ładowarkę lub powerbank).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie