Huawei 4G Router 3 Prime – idealny router do domu?

Mariusz Siwko
15.04.2021

Oferta routerów domowych jest dziś tak duża, że bardzo łatwo można się w niej pogubić. Nierzadko jest tak, że mamy już na oku konkretny model, po czym w oko wpada nam coś zupełnie innego i zaczyna się wielkie, żmudne analizowanie, które w końcu i tak do niczego nie prowadzi. Jeśli sam jesteś w takiej sytuacji, to koniecznie weź pod uwagę zakup routera Huawei 4G Router 3 Prime. Naszym zdaniem jest to jeden z najlepszych wyborów do domu (o ile nie najlepszy).

Zalety routera

Huawei 4G Router 3 Prime to router domowy, który jednak oferuje bardzo zaawansowane funkcje. Najważniejszą z nich jest obsługa LTE kategorii 19. Oznacza to, że urządzenie agreguje wszystkie pasma sieci, co ma pozytywny wpływ zarówno na stabilność połączenia, jak i uzyskiwany transfer. Router może pobierać dane z maksymalną prędkością do 1,6 GB/s – to jeden z najlepszych wyników w kategorii urządzeń domowych (upload do 150 MB/s).

Router obsługuje do 64 urządzeń jednocześnie. Świetnie sprawdzi się więc w domu fana technologii, jak i w biurze, gdzie z Internetu korzysta wiele osób na raz. Tutaj docenimy kolejną zaletę urządzenia, czyli świetną stabilność.

Jak wiadomo jakość połączenia LTE bywa dość dyskusyjna, zwłaszcza na terenach wiejskich. I właśnie w takich warunkach Huawei 4G Router 3 Prime pokazuje się z najlepszej strony. Router ma wbudowane anteny (nie ma konieczności stosowania anteny zewnętrznej) i agreguje pasma tak szybko, że nawet w przypadku pogorszenia jakości sygnału LTE nie powinniśmy odczuć gwałtownego pogorszenia prędkości Internetu.

Dodajmy również, że pracą routera można zarządzać z poziomu aplikacji mobilnej od Huawei, przy pomocy której wygodnie konfigurujemy urządzenie, sprawdzamy jakość połączenia czy przydzielamy uprawnienia poszczególnym użytkownikom.

Co z wadami?

Jedyną ważną wadą tego routera jest fakt, iż posiada on tylko 2 gniazda LAN. Jeśli więc zamierzasz podłączyć do routera kilka urządzeń „po kablu”, to będziesz musiał zainwestować w specjalny switch (koszt od około 100 złotych).

Za wadę należy również uznać dość wysoką cenę samego routera oraz jego trudną dostępność. Od ręki można go dostać u operatorów telefonii komórkowej, ale koszt nie zachęca. Nawet wiele miesięcy po premierze cena Huawei 4G Router 3 Prime wciąż oscyluje w granicach 1000 złotych. To sporo, ale jeśli rzeczywiście zależy Ci na stabilności, zwłaszcza przy korzystaniu z Internetu LTE, to warto sięgnąć głębiej do kieszeni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie