Ile danych zużywa test prędkości łącza internetowego?

Antoni Kwapisz
09.01.2024

Dla wielu osób może to być zaskakująca informacja. Okazuje się, że częste sprawdzanie prędkości łącza internetowego LTE/5G może drastycznie podnieść zużycie danych komórkowych. Jeśli więc masz ograniczony pakiet, to staraj się przeprowadzać takie testy jak najrzadziej, tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Speedtest potrafi zużyć naprawdę dużo danych komórkowych

Często przeprowadzać test prędkości łącza internetowego i zauważasz, że po kilkunastu takich operacjach z Twojego pakietu „zginęło” ponad 1 GB danych? To nic nadzwyczajnego, jeśli masz relatywnie szybki Internet mobilny.

Wystarczy proste obliczenie. Jeśli prędkość pobierania wynosi np. 50 Mb/s, to w ciągu sekundy zostanie przesłanych około 6 MB danych. Każdy test prędkości zajmuje około 10 sekund, a więc program zużyje około 60 MB danych tylko na ustalenie prędkości pobierania.

Do tego dochodzi jeszcze upload – załóżmy, że prędkość wysyłania to 25 Mb/s. Tym samym jednokrotne przeprowadzenie speedtestu, i to przy ograniczonej prędkości łącza, może zużyć nawet około 100 Mb danych.

Jeśli masz znacznie szybszy Internet, to poziom zużycia danych wzrośnie analogicznie. Nic dziwnego, że np. po zmianie routera czy ustawienia anteny, gdy testujemy łącze i przeprowadzamy 20-30 sprawdzeń w ciągu dnia, z pakietu ubywa nawet kilka gigabajtów danych.

Wniosek? Mając Internet mobilny z mocno okrojonym pakietem danych korzystaj z aplikacji typu speedtest oszczędnie, wyłącznie wtedy, gdy sieć rzeczywiście zauważalnie zwolniła i trzeba sprawdzić, czy jest to wina dostawcy usługi, czy może urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie