Ile Internetu przysługuje w ramach roamingu?

Piotr Kowalczyk
18.09.2023

Przepisy o roamingu na terenie Unii Europejskiej uratowały nas przed ponoszeniem bardzo wysokich kosztów rozmów telefonicznych za granicą. Teraz jadąc na wakacje np. do Włoch możemy praktycznie bez przeszkód dzwonić i SMS-ować, ponieważ mamy zagwarantowane dokładnie takie same warunki świadczenia usługi telefonii komórkowej, jak w Polsce. Czy dotyczy to również Internetu? Niestety nie.

Wybierając się poza granice naszego kraju, w tym do innego państwa Unii Europejskiej, trzeba pamiętać, że limit transferu danych komórkowych obowiązujący w Polsce zawiera już w sobie „paczkę” Internetu w roamingu – oczywiście znacznie mniejszą.

Przykładowo: jeśli w Polsce możesz wykorzystać 80 GB transferu danych komórkowych, to w roamingu będzie to około 9-12 GB, w zależności od oferty konkretnego operatora.

Nie ma zatem mowy o tym, aby korzystać z „polskiego” Internetu w roamingu bez ograniczeń – chyba, że liczysz się z dodatkowymi kosztami. 

Po przekroczeniu darmowego pakietu nie zapłacisz majątku

Na szczęście unijne przepisy uniemożliwiły operatorom telefonii komórkowej naliczanie swoim klientom bardzo wysokich opłat za transmisję danych poza przyznanym pakietem. Jeśli podczas pobytu w innym kraju UE skończy Ci się limit Internetu mobilnego, to za każdy kolejny megabajt danych zapłacisz tyle samo, ile w Polsce – nie będą to zatem horrendalne koszty.

Planując dłuższy pobyt za granicą, również w innym kraju unijnym, warto więc wcześniej sprawdzić, ile darowego Internetu w ramach roamingu przyznaje Twój operator (otrzymasz też taką informację SMS-em po przekroczeniu granicy). Jeśli natomiast wiesz, że ten pakiet Ci nie wystarczy, to najlepiej będzie po prostu zaopatrzyć się w kartę SIM lokalnego operatora z paczką Internetu „na start”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie