Ile lat wytrzymuje bateria w robocie sprzątającym?

Piotr Kowalczyk
20.05.2024

Roboty sprzątające są z nami od dobrych kilkunastu lat i można śmiało napisać, że szturmem wzięły sobie nasze domy, bardzo ułatwiając utrzymanie podłóg w czystości. Każdy taki robot prędzej czy później zacznie jednak odmawiać posłuszeństwa, a jego najsłabszym elementem jest wbudowany akumulator. Dowiedz się, ile lat wytrzymuje bateria w robocie.

Nie licz na zbyt długi dystans

Trwałość czy raczej użyteczność baterii zależy przede wszystkim od intensywności eksploatowania robota. Jeśli urządzenie pracuje codziennie i odkurza 100 czy więcej metrów kwadratowych podłogi, to dobrym wynikiem będzie 5-6 lat sprawności akumulatora.

Znamy natomiast przypadki, w których bateria poddawała się po zaledwie 2 latach pracy, co najczęściej wynikało z błędów użytkowych – np. dopuszczania do jej pełnego rozładowania. Jest to szkodliwe dla wciąż najpopularniejszych ogniw litowo-jonowych.

Wymiana baterii – czy to się opłaca?

Jak najbardziej. Jeśli sam robot jest sprawny i normalnie pracuje, natomiast bateria nie pozwala już na odkurzenie podłogi w mieszkaniu bez wyłączenia się urządzenia, to warto ją wymienić, czy to samodzielnie, czy z pomocą serwisu.

Koszt nowej baterii (nieoryginalnej) nie powinien przekroczyć 200 złotych, co stanowi około 1/6 ceny robota sprzątającego z niższej półki. Po tym zabiegu urządzenie znów powinno pracować jak nowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie