Inteligentny głośnik: co warto wiedzieć o tym sprzęcie?

Mateusz Nowak
25.11.2020

Inteligentne głośniki nie zrobiły jeszcze wielkiej kariery w naszym kraju. Na przeszkodzie wcale nie stoi cena, ale fakt, iż niewiele osób do końca rozumie, jaką funkcję miałby pełnić ten sprzęt w domu. Tymczasem inteligentny głośnik może być naprawdę bardzo przydatny i odciążyć nas w wielu codziennych czynnościach. Wszystko zależy jednak od tego, czy będziemy w stanie wykorzystać jego funkcjonalność, a z tym może być – przynajmniej na tym etapie rozwoju technologii – mały problem. Sprawdź zatem, co warto wiedzieć o inteligentnym głośniku.

Do czego to właściwie służy?

Inteligentny głośnik jest niewielkim, estetycznym urządzeniem, które z wyglądu przypomina zwykły głośnik Bluetooth. Takie sprzęty w swojej ofercie mają najwięksi gracze na rynku internetowym i mobilnym, czyli Google, Amazon, Apple, Microsoft, LG oraz Samsung.

Podstawowym zadaniem inteligentnego głośnika jest to, aby stał się on personalnym asystentem właściciela lub „majordomusem” wszystkich domowników. Oczywiście nie zrobi nam śniadania i nie wyjmie prania z pralki, ale za to może podpowiedzieć ciekawy przepis na obiad, przypomnieć o ważnej dacie, wyjaśnić, jakie powinny być proporcje proszku i płynu do płukania oraz zwięźle przedstawić kalendarz dnia. To tylko wybrane spośród licznych funkcji, jakie oferuje inteligentny głośnik.

Jak to działa?

Inteligentny głośnik wymaga stałego połączenia z Internetem. Aby móc w pełni wykorzystać jego funkcjonalność, konieczne byłoby sparowanie go ze wszystkimi urządzeniami działającymi w sieci smart home. I tutaj pojawia się problem, ponieważ w Polsce takie sprzęty nadal nie są normą. Stosunkowo niewiele osób ma inteligentne pralki, lodówki, suszarki, oświetlenie i szereg innych urządzeń, którymi można byłoby sterować głosowo z poziomu inteligentnego głośnika.

No właśnie: sterowanie głosowe. Do inteligentnego głośnika się mówi, a wręcz z nim rozmawia. Urządzenie jest aktywne non-stop i stale czeka na polecenia. Gdy powiesz: „Hey Google, jaka dziś będzie pogoda?”, to głośnik Google Assistant szczegółowo przedstawi Ci prognozę korzystając z informacji znalezionych w Internecie. Genialne, prawda?

W sytuacji, gdy głośnik funkcjonuje w wewnętrznej sieci smart home, możemy z niego zrobić centrum dowodzenia domem i np. wydając mu polecenia uruchamiać pralkę, zwiększać temperaturę, zasłaniać okna, wyłączać oświetlenie czy robić sobie kawę (na rynku są już inteligentne ekspresy).

Funkcjonalność inteligentnego głośnika bez wątpienia jest na bardzo wysokim poziomie, a jedyne ograniczenie stanowią pozostałe sprzęty, z jakich korzystamy w domu. Jeśli jednak będziesz je sukcesywnie wymieniać na takie z funkcją smart, to na pewno przyjdzie moment, kiedy rozsądnie będzie pomyśleć o zakupie głośnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.