IntelliSafe – poznaj najważniejsze funkcje technologii Volvo

Mateusz Nowak
22.04.2024

Technologia IntelliSafe w samochodach Volvo to zaawansowany zespół systemów bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy, których głównym celem jest zapobieganie wypadkom oraz ochrona zdrowia i życia pasażerów oraz  innych uczestników ruchu drogowego. IntelliSafe to jedno z najlepszych tego typu rozwiązań w świecie motoryzacji. Przyglądamy się podstawowym funkcjom tej technologii.

Adaptacyjny tempomat (Adaptive Cruise Control, ACC)

Funkcja automatycznie dostosowuje prędkość pojazdu do prędkości pojazdu poprzedzającego, utrzymując bezpieczną odległość. Pozwala na komfortowe podróżowanie bez konieczności ciągłej zmiany prędkości, co świetnie sprawdza się na autostradach i drogach ekspresowych.

System ostrzegania przed kolizją z automatycznym hamowaniem (Collision Warning with Auto Brake)

Funkcja wykrywająca potencjalne zderzenie z innym pojazdem, pieszym, rowerzystą lub dużym zwierzęciem i ostrzegająca przed tym kierowcę. Jeśli kierowca nie zareaguje, system może automatycznie uruchomić hamulce, by zmniejszyć siłę zderzenia lub całkowicie go uniknąć.

Asystent utrzymania pasa ruchu (Lane Keeping Aid)

Monitoruje oznakowanie poziome dróg i pomaga kierowcy utrzymać pojazd w obrębie wyznaczonego pasa ruchu. System może delikatnie korygować kierownicę, gdy wykryje niezamierzone opuszczenie pasa.

Monitorowanie martwego pola (Blind Spot Information System, BLIS)

Informuje kierowcę o pojazdach znajdujących się w martwym polu lusterka, zwiększając bezpieczeństwo podczas zmiany pasów.

System ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu (Cross Traffic Alert)

Pomaga kierowcy wyjeżdżającemu tyłem z miejsca parkingowego lub podjazdu wykryć nadjeżdżające pojazdy z boku, co jest szczególnie przydatne w miejscach o ograniczonej widoczności.

Pilot Assist

System wspomagający kierowcę, który łączy funkcje adaptacyjnego tempomatu i asystenta utrzymania pasa, umożliwiając częściowo zautomatyzowaną jazdę na odpowiednio oznakowanych drogach.

City Safety

Czyli zintegrowany system mający na celu zapobieganie kolizjom w ruchu miejskim, który potrafi wykrywać pojazdy, pieszych, rowerzystów i duże zwierzęta zarówno w dzień, jak i w nocy, aktywując automatyczne hamowanie w razie potrzeby.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie