Internet 5G w Polsce? Nie mamy się czym chwalić

Krzysztof Jagielski
12.07.2022

Choć dostęp do Internetu 5G jest w naszym kraju wciąż mocno ograniczony, to jednak mieszkańcy dużych miast mogą już z niego dość swobodnie korzystać. Problem w tym, że prędkość Internetu w tym standardzie pozostawia wiele do życzenia. Na tle innych europejskich krajów naszego regionu wypadamy wręcz dramatycznie słabo.

Jesteśmy na szarym końcu

Raport na temat prędkości Internetu 5G w krajach Europy Środkowo-Wschodniej przygotowała firma Ookla, która przeanalizowała dane od użytkowników sieci z ośmiu państw. Okazało się, że zdecydowanie najszybszy Internet 5G mają Bułgarzy, gdzie średni wynik do 406.97 Mbps.

Polska wypadła dramatycznie źle, ponieważ w zestawieniu zajęliśmy ostatnie miejsce z prędkością zaledwie 73.12 Mbps. Drudzy od końca Czesi mają o około 50 proc. szybszy Internet 5G (średnia prędkość 112.53 Mbps).

Może zatem możemy się pochwalić lepszą dostępnością Internetu 5G? Niestety, na tym polu także wypadamy słabo, zajmując w zestawieniu dopiero szóste miejsce, wyprzedzając tylko Słowację i Węgry. Triumfują znów Bułgarzy – w tym kraju dostęp do 5G jest zapewniony na 30 proc. terytorium.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.