Internet domowy za granicą - przeczytaj przed wyprowadzką.

Remigisz Szulc
29.03.2019

Pobyt za granicą może ujawnić, że niektóre kraje mają większe niż Polska problemy z zasięgiem wi-fi. Da się jednak poprawić zasięg również w domu za granicą dzięki tym prostym sposobom.

Zasięg wi-fi za granicą

Według rankingów kraje bałkańskie mają jedne z najgorszych w Europie średnich prędkości internetu, co bywa mocno odczuwalne dla osób, które wynajmują dom na lato w Chorwacji. Internet ma też tylko 8 proc. wiejskich domów w Finlandii, 13 proc. w Grecji i 22 proc. w Szwecji. Choć stereotyp mówi, że za zachodnią granicą internet jest lepszy, czasem po wyprowadzce okazuje się, że zasięg wi-fi pozostawia sporo do życzenia. I to nawet, jeśli musisz za niego słono płacić.

Pierwszym, co można zrobić w takiej sytuacji, jest zmiana operatora lub taryfy. Tak samo jak w Polsce, czasem poziom usług znacznie się różni pomiędzy poszczególnymi dostawcami. Niestety zdarza się, że żaden nie wyróżnia się pozytywnie, a dodatkowo bariera językowa uniemożliwia wyjaśnienie problemu na infolinii. W takim wypadku pozostaje uciec się do własnych sposobów na poprawę zasięgu wi-fi w domu. Zwykle wymiana routera i jego odpowiednie umieszczenie robią dużą różnicę. Dodatkowo możesz potrzebować anteny zewnętrznej i mapy nadajników.

Jak wybrać router do domu

Operatorzy w zestawie z umową czasem dają klientom przestarzałe urządzenia. Dla większości osób mogą one być odpowiednie, jednak komuś, kto dużo gra w gry on-line czy ogląda przez internet filmy, prędkość i zasięg wi-fi w domu mogą nie wystarczać. Warto na podstawie nazwy na routerze sprawdzić, jaki to model i ile mniej więcej kosztuje w Polsce. Może się okazać, że to jedno z tańszych i mniej wydajnych urządzeń. W różnych krajach obowiązują też rozmaite zasady wypożyczania klientom urządzeń. Czasem można dostać mocno zużyty router z odzysku. Wtedy warto kupić na miejscu lub podczas najbliższego pobytu nad Wisłą nowy router. Wybierając go, zwracaj uwagę na takie parametry:

  • standard bezprzewodowy, prędkość transmisji – ta liczba wskazuje, na jaką maksymalną prędkość przesyłu danych możesz liczyć w optymalnych warunkach. Jeśli w domu są problemy z internetem, wybierz jak najwyższą prędkość.
  • Anteny – większość routerów ma formę skrzynki, ale niektóre dodatkowo posiadają anteny. Przydadzą się, jeśli zasięg wi-fi w domu nie jest idealny.
  • Solidność wykonania – niektóre tańsze routery już na pierwszy rzut oka wydają się bardzo niesolidne. Taki router wystarczy strącić z półki, by przestał działać. Wybierz raczej solidny model, bo to zmniejsza ryzyko awarii.

Zanim kupisz router, sprawdź, czy dany model kupisz taniej w Polsce, czy za granicą. Czasem takie urządzenia są u nas o wiele tańsze.

Inne pomysły na lepszy zasięg wi-fi

Możesz też dodatkowo wzmocnić sygnał. Jeśli masz dom lub mieszkanie z balkonem po odpowiedniej stronie, spróbuj powiesić antenę wzmacniającą na ścianie zewnętrznej. Antenę następnie podłącz do routera za pomocą kabla. Całość musi jednak być umiejscowiona naprzeciwko nadajnika, by ten sposób zadziałał.

Jeśli nie możesz powiesić anteny, wybierz router kilkuczęściowy. Wzmacnia on sygnał w dużych domach. Poza routerem głównym pozostałe części umieścisz w innych pokojach, by sygnał tam mógł dotrzeć.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.