Internet LTE w domu zwolnił? Sprawdź możliwe przyczyny

Andrzej Winnicki
27.12.2021

Wielu z nas jest skazanych na korzystanie z Internetu mobilnego w domu. Powodem jest oczywiście brak możliwości podłączenia budynku do światłowodu. Na szczęście infrastruktura Internetu LTE jest już na tyle rozbudowana, że taka sieć pozwala komfortowo przeglądać strony internetowe, oglądać filmy na Netflix czy grać w gry online. Mnóstwo osób narzeka jednak, że po pewnym czasie Internet LTE w domu wyraźnie zwolnił. Co może być tego przyczyną? Sprawdź najbardziej prawdopodobne scenariusze.

Zapchany BTS

BTS, czyli nadajnik operatora telefonii komórkowej, z czasem może się zapchać przez zwiększenie się liczby jego użytkowników. Jeśli Twoja okolica regularnie się rozbudowuje, to prawdopodobnie większość osób korzysta z tego samego BTS-a. Operator może zwiększyć jego przepustowość, natomiast nie nastąpi to od razu. W sytuacji, gdy Internet bardzo zwolnił, spróbuj skierować antenę zewnętrzną (o ile ją masz) na inny BTS i połączyć się właśnie z nim.

Zmiana lokalizacji routera

Z pozoru mało istotna kwestia może mieć wpływ na szybkość Internetu w całym domu. Upewnij się więc, że nikt nie zmienił położenia routera. Problemy z działaniem sieci mogą być spowodowane nawet tym, że wcześniej router stał na parapecie okna, a obecnie znajduje się na szafce. To mogło zmniejszyć zasięg wbudowanych anten, natomiast nie będzie mieć znaczenia, jeśli korzystasz z anteny zewnętrznej.

Aktualizacja oprogramowania

Jeśli Internet w domu wyraźnie zwolnił, natomiast nie zmieniło się ani położenie routera, ani nie nastąpiło gwałtowne zwiększenie wykorzystania BTS-a, to źródła problemu warto poszukać właśnie w oprogramowaniu. Sprawdź, czy spowolnienie nie występuje tylko na wybranych urządzeniach, które w ostatnim czasie były aktualizowane – na przykład na telewizorze czy smartfonie. Aktualizacje oprogramowania często powodują tego typu problemy.

Duża liczba podłączonych urządzeń

Co prawda większość współczesnych routerów może zapewnić jednoczesną obsługę nawet kilkudziesięciu urządzeń, jednak każde z nich w pewnym stopniu ogranicza przepustowość sieci. Zrób więc test, odłącz wszystkie urządzenia od sieci wewnętrznej i wtedy sprawdź, czy Internet nie przyspieszył na urządzeniu głównym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie