Internet mobilny na kartę: zalety i wady

Antoni Kwapisz
13.01.2020

Chyba nikt z nas nie jest sobie w stanie wyobrazić życia bez Internetu. Nie wszyscy jednak mają to szczęście, że znajdują się w zasięgu światłowodu. Nadal wiele gospodarstw domowych jest więc skazanych na Internet mobilny, a z jego jakością i stabilnością, jak powszechnie wiadomo, bardzo różnie bywa. Mało ryzykownym rozwiązaniem i świetną alternatywą dla abonamentu jest Internet mobilny na kartę, którego z powodzeniem można używać w domu, na przykład za pośrednictwem routera z wbudowanym modemem. Jak to jednak w życiu bywa, ma to zarówno swoje zalety, jak i wady.

Zalety Internetu mobilnego na kartę

Największą zaletą takiego Internetu jest oczywiście elastyczność. Nie trzeba wiązać się długą umową z operatorem telefonii komórkowej i liczyć na to, że przez cały czas będzie on utrzymywać oczekiwaną jakość usług. Jeśli na przykład pewnego dnia Internet zacznie wyraźnie zwalniać i sytuacja się nie poprawi, będzie można bez żadnych konsekwencji zakończyć współpracę z jednym operatorem i wybrać ofertę innego.

Internet mobilny na kartę to bardzo korzystne rozwiązanie dla osób, które mieszkają w miejscu ze słabym zasięgiem sieci LTE, na przykład w znacznej odległości od nadajnika. Tacy użytkownicy mogą swobodnie testować Internet od różnych operatorów i zostać przy tym, który w danym momencie wypada najlepiej.

Zaletą Internetu mobilnego na kartę jest również możliwość łatwego kontrolowania kosztów. Z góry wiemy, ile i za co płacimy. Gdy skończy się przyznany pakiet, wystarczy tylko doładować konto. Poza tym operatorzy regularnie organizują atrakcyjne promocje dla klientów prepaidowych – na przykład darmowe gigabajty do każdego doładowania.

Wady Internetu mobilnego na kartę

Po stronie wad zdecydowanie trzeba wymienić konieczność cyklicznego doładowywania konta. Niby nie jest to trudne i czasochłonne, ale jednak musimy o tym pamiętać – co może być problematyczne dla osób zapracowanych czy po prostu zapominalskich. Większość operatorów umożliwia na szczęście jednorazowe zasilenie konta większą kwotą, co pozwala korzystać z Internetu przez długi czas, na przykład pół roku.

Poza tym Internet mobilny na kartę nie będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które bardzo intensywnie korzystają z sieci i szybko wykorzystują przyznany limit – pamiętajmy, że oferty bez limitu tak naprawdę są limitowane, bo po przekroczeniu danego pułapu danych komórkowych sieci odczuwalnie zwalnia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.