Internet mobilny zwolnił? Co może być przyczyną? Jak to naprawić?

Mariusz Siwko
07.08.2019

Wybór dostawcy Internetu mobilnego z reguły sprowadza się do tego, który z nich oferuje najwyższą prędkość na danym terenie. Po krótkich testach udało Ci się wytypować lidera i podpisałeś z nim umowę. Minęło trochę czasu i zauważasz, że wcześniejsze świetne wyniki są dziś nieosiągalne, a Internet wyraźnie zwolnił. Co mogło się stać? I najważniejsze: jak to naprawić?

Przeciążony BTS

Jakość Internetu mobilnego w danej lokalizacji jest ściśle uzależniona od tego, w jakiej odległości znajduje się BTS, czyli stacja nadajnikowa. Jeśli wcześniej Internet fajnie śmigał, a teraz bywa z tym różnie, bardzo prawdopodobne jest, że Twój BTS jest mocno obciążony, a wręcz przeciążony. To efekt gwałtownego wzrostu liczby urządzeń łączących się z daną stacją. Telekomy nie mają wystarczających środków, by wciąż modernizować swoje stacje i budować nowe. Jeśli więc zauważyłeś, że wokół przybyło sąsiadów i wszyscy korzystają z Internetu mobilnego, to wina najprawdopodobniej leży po stronie przeciążonego BTS-a.

Co zrobić? Możesz spróbować zmienić BTS, czyli połączyć router czy modem z inną, nawet dalszą stacją nadajnikową. Pomimo większej odległości czasami takie rozwiązanie przynosi zadowalające efekty.

Zmiana BTS-a

Musisz wziąć pod uwagę opcję, że Twój obecny dostawca Internetu mobilnego zmienił stację bazową lub zamontował mocniejszy nadajnik w innym miejscu. Jeśli router lub modem łączy się z dotychczasową, mniej wydajną stacją, to objawem może być właśnie znaczny spadek prędkości Internetu.

Co zrobić? Sprawdź, czy w okolicy nie pojawił się nowy BTS i czy Twój dostawca nie umieścił tam mocniejszego nadajnika. Jeśli tak, połącz z nim swoje urządzenie i przenieś router do pomieszczenia, z którego okna wychodzą w kierunku właśnie tego BTS-a.

Nic się zmieniło, ale Internet i tak zwalnia?

Jeśli powyższe rady się u Ciebie nie sprawdziły, to najprawdopodobniej znacznie pogorszyła się jakość sygnału między routerem/modemem a stacją BTS. W efekcie prędkość Internetu spadła i nie jest zadowalająca. Gdy nie możesz sobie pozwolić na zmianę dostawcy (bo np. wiąże Cię z nim długa umowa), musisz rozwiązać ten problem inaczej. Jak?

Najlepszym sposobem będzie zakup zewnętrznej anteny LTE, która „podbije” sygnał. Umieść ją w najwyższym punkcie domu i skieruj dokładnie na ten BTS, z którym chcesz się połączyć. To powinno znacząco poprawić prędkość Internetu – jeśli nie w standardzie LTE, to przynajmniej w HSPA+.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.