Internet po kablu miedzianym – co go różni od światłowodu?

Jerzy Biernacki
18.06.2024

Używając określenia „Internet po kablu” zwykle mamy na myśli światłowód, tymczasem warto wiedzieć, że z technicznego punktu widzenia lepiej pasuje ono do Internetu po kablu miedzianym. Jest to dość archaiczne, ale nadal spotykane rozwiązanie. Czym się różni od światłowodu? Kluczowe różnice omawiamy w naszym poradniku.

Materiał i konstrukcja kabla

Jak łatwo się domyśleć, Internet po kablu miedzianym wykorzystuje miedziane przewody do przesyłania sygnałów elektrycznych. Światłowód natomiast wykorzystuje włókna szklane lub plastikowe do przesyłania sygnałów świetlnych. To zasadnicza różnica, która ma krytyczny wpływ na parametry działania usługi.

Prędkość przesyłania danych

Typowe dla Internetu po kablu miedzianym prędkości wynoszą od kilku Mbps do kilkuset Mbps, w zależności od technologii (np. ADSL, VDSL, DOCSIS). Nie są to zatem spektakularne wartości.

Światłowód wypada znacznie lepiej, umożliwiając osiągnięcie prędkości rzędu kilku gigabitów na sekundę (Gbps) zarówno w downloadzie, jak i uploadzie. Obecnie dostępne są oferty nawet do 10 Gbps.

Odległość transmisji danych

Sygnał elektryczny na kablu miedzianym jest podatny na tłumienie i zakłócenia, co ogranicza efektywną odległość transmisji do zaledwie kilku kilometrów. Stąd też nie jest to zbyt opłacalna w rozbudowie infrastruktura.

Sygnał świetlny jest znacznie mniej podatny na tłumienie i zakłócenia, co pozwala na przesyłanie danych na znacznie większe odległości bez potrzeby wzmacniania sygnału, często do kilkudziesięciu lub nawet kilkuset kilometrów.

Stabilność i niezawodność

Internet po kablu miedzianym z pewnością nie jest propozycją, która usatysfakcjonuje osoby oczekujące stabilnego i niezawodnego działania sieci. Ta przestarzała technologia jest awaryjna i podatna na zakłócenia, co często kończy się znacznymi wahaniami prędkości pobierania i wysyłania danych.

Tego samego nie można powiedzieć o światłowodzie, który wręcz słynie z niezawodności i niskiej podatności na czynniki zewnętrzne.

Wniosek? Jeśli tylko masz taką możliwość, to bez zastanowienia zawrzyj umowę o doprowadzenie światłowodu do Twojego budynku. Obecnie nie ma i w przewidywalnej przyszłości nie będzie lepszej technologii dostępu do sieci, a Internet po kablu miedzianym nie jest tutaj żadną alternatywą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie