Jak odblokować smartfon z Androidem, gdy zapomniałeś kodu lub wzoru?

Mateusz Nowak
21.10.2021

Względy bezpieczeństwa wymagają, aby ustalić indywidualny kod lub wzór dostępowy do swojego telefonu. Większość z nas stosuje się do tej zasady, co jednak może się okazać problematyczne w momencie, gdy dotknie nas amnezja. Na szczęście istnieje możliwość odblokowania smartfonu z Androidem po zapomnieniu kodu lub wzoru. Dwa skuteczne sposoby opisujemy w naszym poradniku.

Telefony ze starszą wersją systemu Android

Jeśli Twój smartfon pracuje pod dyktando systemu Android 5.0 lub starszego, to ten sposób jest dla Ciebie. Polega on na kilkakrotnym wpisaniu niepoprawnego kodu lub wykonaniu złego wzoru aż do momentu, w którym na ekranie pojawi się komunikat „Nie pamiętam kodu” lub „Nie pamiętam wzoru”. Klikamy w niego i logujemy się do swojego konta Google. Z jego poziomu można już zresetować hasło i ustalić nowe.

Nowsze telefony z Androidem

W przypadku nowszych wersji systemu Android sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ale odblokowanie telefonu nadal jest możliwe. Niestety, konieczne będzie przywrócenie ustawień fabrycznych, co wiąże się z utratą wszystkich danych zgromadzonych w pamięci wewnętrznej urządzenia. Dlatego zawsze przypominamy o robieniu backupu – przynajmniej raz na miesiąc.

Aby przywrócić zablokowany telefon z Androidem do ustawień fabrycznych trzeba zalogować się na swoje konto Google z poziomu przeglądarki internetowej. Następnie wybierz zakładkę „Bezpieczeństwo” i sprawdź, czy Twój smartfon jest przypisany do konta.

Jeśli tak, to wybierz „Znajdź zagubione urządzenie” i „Wykazuj wszystkie dane z urządzenia” – dalej poprowadzi Cię instrukcja wyświetlana na ekranie. Telefon zostanie odblokowany, ustal więc nowe hasło i gotowe.

Na przyszłość pamiętaj, aby co jakiś czas zmieniać swoje hasło dostępowe do telefonu (dzięki temu powinno być Ci łatwiej je zapamiętać) oraz włączyć funkcję rozpoznawania odcisku palca, która pozwoli odblokować telefon bez podawania PIN-u.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.