Jak odebrać dziecku telefon, jednocześnie go… nie odbierając?

Mariusz Siwko
26.04.2023

Większość rodziców w końcu ulega prośbom i kupuje dziecku smartfon. Najczęściej swój pierwszy telefon dostają dzieci w wieku 10-12 lat. Smartfon szybko staje się ulubioną zabawką dziecka, co warto wykorzystać w momencie, gdy trzeba ukarać pociechę – na przykład za złe zachowanie. Szlaban na telefon nie musi być problematyczny dla rodziców, którzy nadal mogą zachować kontakt z dzieckiem. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Ogranicz dostęp do funkcji internetowych

Możesz to zrobić np. przy pomocy aplikacji rodzicielskiej, jak chociażby Family Link od Google. Z poziomu aplikacji jesteś w stanie zablokować dziecku możliwość korzystania z funkcji internetowych w telefonie.

Ustaw kontrolę rodzicielską

Kontrola rodzicielska pozwala ograniczyć lub zamknąć dostęp do ulubionych aplikacji dziecka, co z pewnością będzie dotkliwą karą. Dziecko nadal będzie natomiast mogło dzwonić i odbierać połączenia, czyli wykorzystywać jedynie podstawowe funkcje smartfonu.

Telefon zabierany tylko do szkoły

Jeśli chcesz zachować kontakt z dzieckiem w czasie, gdy idzie ono lub wraca ze szkoły, to uzgodnij, że w ramach kary może zabierać telefon wyłącznie rano i musi go oddać zaraz po powrocie do domu. W szkole dzieciom i tak nie wolno korzystać z telefonów, więc nie ma tutaj ryzyka, że kara będzie nieskuteczna.

Klasyczny telefon bez funkcji internetowych

Zawsze też można zainwestować w drugi telefon (lub wygrzebać z szafy jakiegoś staruszka sprzed kilkunastu lat), który będzie służyć właśnie na takie okazje. Chcąc zachować z dzieckiem kontakt telefoniczny, a jednocześnie nałożyć na nie karę za złe zachowanie, wystarczy przekazać mu telefon bez funkcji internetowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie