Jak pozbyć się starego smartfonu?

Piotr Kowalczyk
06.06.2022

Każdy z nas prędzej czy później stanie przed takim dylematem. Stary smartfon, który już nie spełnia naszych oczekiwań, powinien zostać przekazany do utylizacji. Wiele osób nie wie jednak, jak się za to zabrać i popełnia kardynalny błąd, po prostu wyrzucając bezużyteczny telefon do śmieci. Nigdy tak nie rób, ponieważ w ten sposób przyczyniłbyś się do zaśmiecenia naszej planety. Sprawdź lepsze sposoby na pozycie się starego smartfonu.

Odwiedź salon dowolnego operatora

Stary, zepsuty smartfon, którego nie da się już sprzedać (lub nie masz na to czasu) najwygodniej jest oddać w salonie stacjonarnym operatora telefonii komórkowej. Może to być salon dowolnej sieci – najczęściej przy wejściu znajduje się specjalny pojemnik, do którego można wrzucić zużyty, drobny sprzęt elektroniczny, w tym smartfon, tablet czy ładowarkę.

Oddaj przy zakupie nowego urządzenia

Masz już upatrzony nowy model smartfonu? Kupując go w Internecie np. w sieci sklepów online możesz od razu zaznaczyć opcję chęci oddania elektroodpadów. Jest to usługa realizowana bezpłatnie. Starty telefon po prostu oddaj kurierowi.

Jeśli decydujesz się na zakup w sklepie stacjonarnym, to zużyty telefon możesz przekazać sprzedawcy przy kasie – smartfon zostanie przekazany do utylizacji specjalistycznej firmie.

Rada

Spróbuj też w salonie operatora telefonii komórkowej, jeśli planujesz wziąć nowy telefon na raty. Być może operator zaproponuje Ci nie tylko odbiór smartfonu, ale też dodatkowy rabat na nowe urządzenie.

Pamiętaj również, aby przed przekazaniem telefonu do utylizacji zadbać o bezpieczeństwo swoich danych. Koniecznie usuń kartę pamięci, wykasuj zdjęcia i filmy zapisane w pamięci telefonu oraz przywróć go do ustawień fabrycznych. Nie zapomnij także o zmienieniu haseł do usług, z których korzystałeś na smartfonie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.