Jak prawidłowo używać świateł awaryjnych?

Antoni Kwapisz
01.12.2021

Światła awaryjne, czyli zintegrowane kierunkowskazy po prawej i lewej stronie pojazdu, to elementarne wyposażenie każdego samochodu. Uruchamia się je specjalnym przyciskiem na desce rozdzielczej. Wielu kierowców niestety ich nadużywa, na przykład sygnalizując w ten sposób, że zatrzymali się w niedozwolonym miejscu tylko na chwilę. Warto zatem wiedzieć, jak prawidłowo używać świateł awaryjnych. Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Kiedy można legalnie używać świateł awaryjnych?

Światła awaryjne, zgodnie z definicją, mają za zadanie ostrzegać innych kierowców o potencjalnym niebezpieczeństwie na drodze. Włączamy je więc zawsze wtedy, gdy konieczne jest zasygnalizowanie jakiegoś zdarzenia, najczęściej wypadku czy kolizji.

Jeśli po tym zdarzeniu Twój samochód znajduje się na drodze, tamuje ruch i nie może zostać szybko usunięty, to należy włączyć światła awaryjne. Jest to jak najbardziej legalne, a wręcz zalecane. Światła uruchamiamy zawsze, gdy pojazd stoi w miejscu niedozwolonym – nie ma natomiast takiej potrzeby, jeśli np. zaparkowałeś na wyznaczonym miejscu.

Uwaga!

Pamiętaj, że nie wolno mieć włączonych świateł awaryjnych w holowanym pojeździe – w takiej sytuacji powinny być włączone światła pozycyjne, a za tylną szybą umieszczamy trójkąt ostrzegawczy.

W podzięce

Włączanie świateł awaryjnych na chwilę w celu podziękowania innemu kierowcy nie jest zgodne z przepisami, natomiast policja nie reaguje na takie sytuacje. Jest to po prostu ogólnie przyjęty zwyczaj. Gdy ktoś np. wpuścił Cię przed siebie w korku, zamrugał Ci światłami dając znać, że możesz bezpiecznie wyprzedzić czy oświetlił Ci drogę podczas manewru wyprzedzania, to warto mu podziękować właśnie chwilowym włączeniem świateł awaryjnych.

Ostrzeżenie przed gwałtownym hamowanie,

Z taką sytuacją często mamy do czynienia na autostradach i drogach ekspresowych. Jeśli musiałeś gwałtownie zahamować z powodu korka, który nie jest widoczny z dużej odległości z uwagi na złe warunki atmosferyczne, to wskazane jest włączenie świateł awaryjnych – w ten sposób ostrzeżesz innych kierowców o niebezpieczeństwie, dzięki czemu będą mogli odpowiednio wcześnie zareagować.

Warto przy tym wspomnieć, że nowoczesne samochody są już wyposażone w system automatycznego włączania świateł awaryjnych po nagłym, gwałtownym hamowaniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.