Jak przedłużyć sprawność zmywarki?

Piotr Kowalczyk
09.11.2023

Zmywarka to dla wielu z nas absolutnie podstawowy sprzęt domowy. Jednocześnie jest to urządzenie, które relatywnie często ulega różnym awariom. Wielu takich sytuacji można uniknąć – wystarczy tylko stosować się do prostych zasad prawidłowej eksploatacji zmywarki. Sprawdź, co możesz zrobić, aby realnie przedłużyć sprawność tego urządzenia.

Używaj soli do zmiękczania

„Zabójcą” zmywarki jest przede wszystkim twarda woda. Dlatego każde takie urządzenie posiada wbudowany zmiękczacz, który wymaga regularnego uzupełniania soli. Wiele osób tego nie robi, czy to z lenistwa czy dla oszczędności. Jest to prosta droga do zafundowania sobie poważnej awarii zmywarki.

Czyść filtr

Filtr na resztki jedzenia wymaga regularnego czyszczenia. Przy okazji zdemontuj pokrywkę pod filtrem i także ją wyczyść – widok nie będzie zbyt zachęcający, a przecież w zmywarce myjesz naczynia, z których później jedzą Twoi bliscy.

Używaj środków czyszczących

Nie wierz w zapewnienia producentów tabletek, że zawarte w nich środki myjące doskonale poradzą sobie z czyszczeniem zmywarki. Mniej więcej raz na 2-3 tygodnie warto zafundować urządzeniu porządne czyszczenie z wykorzystaniem specjalnego środka chemicznego, który udrożni rurę odpływową oraz dysze.

Nie przeładowuj zmywarki

Nie ma sensu ładować zbyt wielu naczyń na pojedynczy cykl – nie dość, że część kubków czy talerzyków nie zostanie dobrze umyta, to jeszcze zmarnujesz sporo energii, a przy tym zaryzykujesz np. uszkodzeniem obrotowego ramienia zmywarki rozpylającego wodę. Lepiej jest planować użycie naczyń w taki sposób, aby myć je na bieżąco, nie przekraczając maksymalnej liczby kompletów przewidzianej przez producenta zmywarki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie