Jak przywrócić ustawienia fabryczne w smartfonie z Androidem?

Maciej Piwowski
07.04.2022

Nie ma takiego smartfonu, który po czasie nie zacząłby wyraźnie zwalniać. Najczęściej problem ten dotyczy urządzeń pracujących pod systemem operacyjnym Android. Powody są różne: od zapchania pamięci telefonu różnymi aplikacjami, przez zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem, aż po przekroczenie pojemności pamięci operacyjnej. W skrajnym przypadku ratunkiem może być przywrócenie ustawień fabrycznych. Jak to zrobić w smartfonie z Androidem? Sprawdź to w naszym poradniku.

Zanim przywrócić ustawienia fabryczne

Przywrócenie ustawień fabrycznych, nazywane również twardym resetem, to poważna operacja. Wiążę się z nią utrata wszystkiego, co do tej pory zgromadziłeś w pamięci urządzenia. Telefon będzie „czysty”, pozbawiony zainstalowanych aplikacji, założonych kont etc.

Dlatego rzeczą, od której trzeba zacząć, jest wykonanie kopii zapasowej. Możesz to zrobić przy pomocy zainstalowanego już oprogramowania (dostarcza je np. Samsung), skopiować wszystkie dane ręcznie na komputer lub skorzystać z Dysku Google One (wyszukaj opcję „Miejsce na dane” i skonfiguruj ustawienia wykonywania kopii zapasowych).

Przywracamy ustawienia fabryczne krok po kroku

Najpierw wyloguj się z konta Google – bez tego nie da się uruchomić funkcji przywracania ustawień fabrycznych. Z konta Google wylogujesz się np. za pośrednictwem aplikacji Gmail lub w ustawieniach prywatności.

Teraz wystarczy już tylko wejść w ustawienia telefonu i wykonać te czynności:

  • Wybierz zakładkę System lub Informacje o telefonie,
  • Wybierz Kopia zapasowa i resetowanie lub Resetowanie,
  • Wybierz Przywróć ustawienia fabryczne lub Zresetuj ustawienia.

Chwilę to potrwa, natomiast po zakończeniu operacji telefon pod względem systemowym będzie praktycznie jak ze sklepu.

Konsekwencje

Jeszcze raz podkreślamy, że przywrócenie ustawień fabrycznych w smartfonie z Androidem oznacza utratę wszystkich zgromadzonych w pamięci urządzenia danych, w tym zdjęć, filmów, kontaktów etc. Dlatego nie spiesz się z tym i przed przeprowadzeniem twardego resetu koniecznie wykonaj kopię zapasową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie