Jak sprawdzić liczbę urządzeń podłączonych do domowej sieci Wi-Fi?

Krzysztof Jagielski
27.12.2022

Internet w Twoim domu w ostatnim czasie wyraźnie zwolnił? Parametry świadczenia usługi się nie zmieniły, a jednak uzyskiwane prędkości są niesatysfakcjonujące? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka. Jeśli wykluczasz problemy z routerem, to na dobry początek warto sprawdzić, czy do domowej sieci Wi-Fi nie są podłączone jakieś nieuprawnione urządzenia (np. komputer „sprytnego” sąsiada). Jak to zrobić? Mamy dla Ciebie instrukcję krok po kroku.

Krok 1: uruchom przeglądarkę internetową

Najlepiej będzie zrobić to z poziomu komputera. W pasku przeglądarki wpisz IP Twojego routera, które znajdziesz na dole/z tyłu obudowy lub w instrukcji obsługi urządzenia. Zwykle adres wygląda tak: 192.168.0.1.

Krok 2: zaloguj się do panelu administratora

Potrzebujesz loginu oraz hasła. Jeśli nigdy ich nie zmieniałeś, to prawdopodobnie loginem jest „admin”, a hasło to „1234” lub „0000”. Jest to dobra okazja do tego, aby zmienić swoje dane logowania do panelu administratora.

Krok 3: sprawdź liczbę urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi

W zależności od modelu routera i oprogramowania producenta, taka informacja może się znajdować w sekcji „Status sieci WLAN”, gdzie wyświetli Ci się lista urządzeń aktualnie korzystający z sieci Wi-Fi.

Jeśli nie rozpoznajesz na liście jakiegoś urządzenia, to istnieje ryzyko, że ktoś bezprawnie podłączył się do Twojej sieci domowej. Natychmiast zablokuj to urządzenie z poziomu panelu administratora, a następnie zmień hasło do sieci Wi-Fi (oczywiście na dużo trudniejsze).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie